Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. novembra 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MDVRR SR: Význam cezhraničnej dopravy narastá

BRATISLAVA 14. novembra (SITA) –

Názory vodičov a cestujúcich pomôžu skvalitniť dopravu do Rakúska

Význam cezhraničnej dopravy medzi Slovenskom a Rakúskom narastá – ľudia sa sťahujú do prihraničných oblastí, dochádzajú za prácou či do škôl. Svedčí o tom aj záujem o prieskum, ktorý v októbri Ministerstvo dopravy, výstavby a
regionálneho rozvoja SR urobilo v spolupráci so Štatistickým úradom SR v autobusoch, vlakoch a na hraničných priechodoch medzi Slovenskom a Rakúskom. Do zisťovania sa zapojili tisícky občanov.

„Naším cieľom je zistiť reálny počet ľudí využívajúcich jednotlivé druhy dopravy a ich potreby v rámci cezhraničných ciest, aby sme mohli zlepšovať dopravný systému v cezhraničnom regióne Bratislava – Viedeň,“ povedal Martin Kóňa, hovorca Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

Približne 2 500 dotazníkov získali anketári od vodičov osobných automobilov, asi 2 000 z vlakov, niekoľko stoviek z autobusov, a vyjadrili sa aj cyklisti či chodci. Odpovede respondentov môžu prispieť napríklad k zlepšeniu spojenia hromadnou dopravou aj do iných oblastí Rakúska ako do Viedne a poslúžiť môžu tiež na odôvodnenie investícií do dopravnej infraštruktúry, napríklad do ciest, mostov či železníc.

Zisťovanie bude vyhodnotené v prvej polovici roku 2014. Je súčasťou projektu BRAWISIMO, kde dopĺňa ťažiskový prieskum vykonávaný priamo v domácnostiach na Slovensku i v Rakúsku podľa spoločnej metodiky a s obsahovo identickými otázkami. Prieskum v domácnostiach potrvá až do 12. decembra a v rámci Slovenska mapuje dopravné potreby, zvyklosti a možnosti obyvateľov v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Získané odpovede môžu poslúžiť ako podklady pri optimalizácii dopravy v rámci integrovaného dopravného systému Bratislavy a okolia, pri úprave cestovných poriadkov v oboch krajoch, ale aj pri príprave investícií do cestnej a železničnej dopravy.

Anketári Štatistického úradu SR navštívia celkovo takmer 12-tisíc domácností. Ľudia môžu anketárov jednoducho identifikovať podľa preukazov vystavených na meno. „Zisťovanie BRAWISIMO a zbieranie údajov v teréne sa začal 5. septembra a potrvá ešte niekoľko týždňov. Celkovo potrebujeme aspoň 5 500 správne vyplnených dotazníkov, pričom v súčasnosti máme vyzbieraných približne 3 400 vyplnených dotazníkov,“ povedal hovorca ŠÚ SR Marián Jánošík.

O projekte BRAWISIMO:

Projekt „Región BRAtislavaWIen: ŠtúdIeMObilitného správania“ je realizovaný v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko 2007 – 2013. Partnermi projektu sú: Spolkové ministerstvo dopravy, inovácií a technológií Rakúskej republiky (vedúci partner projektu), Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky (hlavný slovenský partner projektu), Univerzita prírodných zdrojov a aplikovaných prírodných vied vo Viedni, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Technická univerzita vo Viedni a Štatistický úrad Slovenskej republiky.

Dopravno-sociologické zisťovanie mobility obyvateľstva sa na Slovensku vykonáva na území Bratislavského a Trnavského kraja. V Rakúsku ide o „zahustenie“ vzorky respondentov celonárodného prieskumu na území spolkových krajín Dolné Rakúsko, Burgenland a mesto Viedeň. Po spracovaní získaných údajov budú výsledky zisťovania použité na aktualizáciu dopravného modelu celého regiónu v gescii technických univerzít. Všetky údaje z prieskumov a výstupy modelu sa stanú podkladom na zefektívnenie dopravného plánovania, dopravné prognózy a analýzy pre veľké dopravné stavby, optimalizáciu systému hromadnej dopravy a pod. Budú tak použité napríklad pri tvorbe Územného generelu dopravy mesta Bratislavy, Pláne dopravnej obsluhy Bratislavskej integrovanej dopravy (BID) a tiež pri príprave významných projektov Operačného programu Doprava v nasledujúcom programovacom období eurofondov.

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

MDVRR: Plavba na Dunaji je naďalej do odvolania pozastavená MDVRR: Záujem o Slovensko prevyšuje očakávania

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.