Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. decembra 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MDV SR: Reakcia na tlačovú besedu predstaviteľov strany SaS

RUŽOMBEROK 7. decembra 2017 –

Pán poslanec Miroslav Ivan svojím dnešným vyjadrením iba upozornil na fakt, že nerozumie problematike čerpania eurofondov v doprave. OP Integrovaná Infraštruktúra patrí medzi najúspešnejšie operačné programy na Slovensku, čo je veľmi ľahko overiteľné aj z verejných zdrojov. Svedčí o tom napríklad správa ministerstva financií, ktorá sumarizuje stav čerpania fondov EÚ ku koncu októbra a OPII je podľa nej v čerpaní na prvom mieste:
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatId=84&NewsID=1135

Pri čerpaní fondov EÚ sa sleduje splnenie záväzkov v rámci pravidla n+3. Ministerstvo dopravy už dnes, teda v predstihu, splnilo záväzok čerpania stanovený Európskou komisiou do konca budúceho roku. Vďaka pozitívnemu vývoju čerpania a kontrahovania sa nám darí napĺňať aj hodnoty v rámci záväzného plánu stanoveného pre rok 2017. K 30. novembru úroveň kontrahovania dosahuje takmer 90,71 % z plánu a hodnota čerpania 99,93 %. K úspešnému vyhodnoteniu záväzného plánu je v zmysle pravidiel CKO potrebné v priemere 80-percentné plnenie. V prípade rýchlostných ciest a ciest I. triedy je čerpanie oproti plánu dokonca vyššie. Najvyššiu sumu zazmluvnenia tradične dosahuje vďaka realizácii veľkých projektov PO2 (diaľnice) s hodnotou 554 miliónov EUR, čo predstavuje 48 % z alokácie PO2. Druhá v poradí nasleduje PO6 (rýchlostné cesty a cesty I. triedy), kde máme aktuálne zazmluvnených už 14 projektov a kontrahovanie dosahuje hodnotu 136 miliónov EUR, čo je 28,02 % z alokácie PO6.

Schvaľovanie veľkých projektov
Postupne sa nám darí prechádzať náročným procesom, akým je príprava veľkých projektov, o čom svedčia už 4 projekty, ktoré nám Európska komisia schválila. Posledným schváleným je projekt D3 Svrčinovec – Skalité, ktorý je už v prevádzke.

Kontrahovanie
Ruka v ruke so schvaľovaním veľkých projektov ide nárast kontrahovania operačného programu. Aktuálne máme zakontrahovaných 65 projektov, vďaka ktorým dosahujeme kontrahovanie viac ako 1 miliardy eur (zdroj EÚ). Štyri veľké projekty sa na kontrahovaní podieľajú sumou 590 miliónov eur (zdroj EÚ).

Karolína Ducká
hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby SR

K téme

Nový cestovný poriadok ZSSK: Z Bratislavy do Košíc, Šale, Prievidze a zo Zvolena do Košíc sa dostanete budúci rok podstatne rýchlejšie Do aplikácie Ideme vlakom pribudli Nákup medzinárodných cestovných lístkov aj „Obľúbení cestujúci“

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.