Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. decembra 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR : Zákon o dani z príjmov dostal zelenú

BRATISLAVA 8. decembra –

Národná rada SR vo štvrtok schválila zákon o dani z príjmov. Zo zákona však bola na samostatné hlasovanie vyňatá nad rámec pôvodného návrhu úprava týkajúca sa zdaňovania fyzických osôb prostredníctvom takzvaných CFC pravidiel (Controlledlac Foreign Corporations). Tú napokon plénum neschválilo.

Dlhodobým cieľom ministerstva financií SR je boj proti daňovým únikom a prijímanie opatrení na ich elimináciu. V schválenej novele zákona o dani z príjmov sú ustanovenia o CFC pravidlách pre právnické osoby, ktoré sú transpozíciou smernice ATAD.

Nad rámec pôvodného vládneho návrhu bolo prostredníctvom pozmeňovacieho návrhu predložené ustanovenie o CFC pravidlách pre fyzické osoby. Toto opatrenie je zamerané na zdanenie špekulatívneho odsunu ziskov a malo byť účinné od 1.1.2019. Pozmeňovací návrh však nezískal dostatok hlasov.

„Je nám ľúto, že sa nám pre tento krok v oblasti zdaňovania fyzických osôb nepodarilo získať dôveru v pléne národnej rady”, povedal po hlasovaní minister financií Peter Kažimír.

Berieme na vedomie argument, že tento komplikovaný návrh, bol do legislatívneho procesu zaradený neštandardne a poslanci nemali dostatok času sa s ním oboznámiť.

K CFC opatreniam sa hlásia aj mnohé krajiny Európskej únie, ktoré 5. decembra 2017 na stretnutí ministrov financií schválili tzv. Black list. Ten nájde využitie, keď spoločnosti v štátoch uverejnených na tomto zozname budú považované za také, na ktoré by sa aplikovali práve CFC pravidlá.

Pôvodný návrh predpokladal zavedenie tohto opatrenia od roku 2019. MF SR je pripravené o tejto problematike diskutovať s odbornou verejnosťou a pripraviť nový návrh tak, aby mohol byť v Národnej rade SR schválený počas budúceho roka, buď ako vládny návrh, alebo formou poslaneckého návrhu s pôvodným termínom účinnosti od 1.1.2019.

Tlačový odbor

Ministerstvo financií SR

K téme

Predaj liekov mimo lekární má množstvo otvorených otázok, aj svoje riziká Saxo Bank opäť šokuje svojimi predpoveďami. Hovorí o konci cesty

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.