Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. júna 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MDVRR SR: Slovensko prilákalo o pätinu viac zahraničných turistov

BRATISLAVA 18. júna (SITA) –

Záujem zahraničných turistov o Slovensko rastie. V prvých troch mesiacoch tohto roka Slovensko navštívilo 337 610 zahraničných turistov, čo je o 19,9 percenta viac ako v rovnakom období minulého roka. Rovnako dôležitý je aj fakt, že rastie aj počet nocí, ktoré v slovenských hoteloch strávia Slováci. Medziročne ich počet narástol o 8,8 percenta na 519 239.

„Ukazuje sa, že systémové kroky, ktoré robíme na podporu cestovného ruchu už prinášajú svoje ovocie a verím, že tento trend sa potvrdí aj v letných mesiacoch,“ povedal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek. Dobrou správou je nielen to, že k nám chodí viac turistov, ale že na Slovensku míňajú aj viac peňazí. Podľa údajov Národnej banky Slovenska boli v prvých troch mesiacoch tohto roka devízové príjmy z aktívneho zahraničného cestovného ruchu 383 miliónov eur, čo je o 6,3 percenta viac ako v minulom roku. Pozitívne je aj celkové saldo cestovného ruchu, teda rozdiel medzi tým, čo Slováci minú v zahraničí a čo turisti nechajú na Slovensku. Saldo zahraničného cestovného ruchu je aktívne vo výške 21,4 milióna eur a oproti rovnakému obdobiu roku 2012 stúplo o 36,3 percenta. Je predpoklad, že ďalší rozvoj turizmu zabezpečí aj nová Stratégia rozvoja cestovného ruchu do roku 2020, ktorú ministerstvo dopravy už finalizuje.

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja podporuje rozvoj cestovného ruchu prostredníctvom 34 oblastných organizácií cestovného ruchu. V nich sa spájajú samosprávy, podnikatelia i ostatné subjekty cestovného ruchu z konkrétneho regiónu a spolu s ministerstvom dopravy financujú projekty, ktoré ich oblasť spropagujú doma aj v zahraničí a vytvárajú atraktívne turistické destinácie. Spolu so štyrmi krajskými organizáciami cestovného ruchu tak vytvárajú systémové prvky destinančného manažmentu. Dôležitý je v tomto systéme aj fakt, že žiadatelia o dotáciu musia ministerstvu predložiť konkrétne projekty, ktoré sú hodnotené z pohľadu atraktívnosti a celoročného využitia. „Rozvoj destinačného manažmentu je pre
Slovensko veľkou šancou ako konkurovať okolitým štátom,“ dodal J. Počiatek.

Martin Kóňa
Hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

MDVRR: Plavba na Dunaji je naďalej do odvolania pozastavená MDVRR: Záujem o Slovensko prevyšuje očakávania

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.