Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. februára 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MDVRR SR: S rýchlostnou cestou R7 ušetrí každý vodič

BRATISLAVA 14. februára (SITA) –

S rýchlostnou cestou R7 ušetrí každý vodič 124 hodín za rok

Už v tomto roku bude mať Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR k dispozícii všetky územné rozhodnutia pre výstavbu prvej etapy výstavby rýchlostnej cesty R7. Ide o úsek Bratislava Ketelec – Holice v dĺžke viac ako 32 kilometrov. Ten priamo uľahčí život a dopravu takmer 40 000 obyvateľom priľahlých obcí. Ak by pritom vodič v tomto úseku ušetril cestou do práce iba pol hodiny času denne, mohol by venovať 124 hodín za rok inej činnosti ako šoférovaniu.

„Efektívna výstavba a aktuálna vyťaženosť cesty R1 Pribina ukazuje, že budovanie dopravnej infraštruktúry formou PPP projektov je vhodným riešením. A to najmä tam, kde je doprava pred kolapsom a zásadne obmedzené možnosti čerpania eurofondov. Tento úsek tak po svojom dobudovaní bude šetriť čas desaťtisícom ľudí z okolia Bratislavy na ceste za prácou,“ uviedol štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Viktor Stromček.

Bratislavský kraj môže čerpať eurofondy vo veľmi obmedzenej miere. Náročnosť a rozsah celého projektu by zároveň znamenali vyčerpanie väčšiny eurofondov v oblasti dopravy, čím by bolo nutné obmedziť výstavbu úsekov v iných lokalitách Slovenska. Do tých však môže nová infraštruktúra priniesť nové pracovné miesta, ktoré sú dnes také žiadané.

Výstavba rýchlostnej cesty R7, rovnako aj diaľničného obchvatu Bratislavy D4, sa bude realizovať formou verejno-súkromného partnerstva, teda PPP projektu. Prvým a zatiaľ jediným slovenským cestným PPP projektom je rýchlostná cesta R1 Pribina. Jej viac ako 50- kilometrový úsek doteraz využilo 16 miliónov vozidiel, ktoré si tak značne urýchlili cestu na stredné Slovensko.

„Úspešnosť takýchto projektov potvrdilo aj nedávne ocenenie od prestížneho časopisu Project Finance International (PFI) z dielne Thomson Reuters, ktorý vyhlásil refinancovanie rýchlostnej cesty R1 Pribina za najlepší dlhopisový projekt v roku 2013 v Európe. Štát vďaka novému modelu financovania ušetrí počas nasledujúcich 28 rokov 144 miliónov eur, pričom v tomto roku ušetrí 5 miliónov eur,“ dodal Viktor Stromček.

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

MDVRR: Plavba na Dunaji je naďalej do odvolania pozastavená MDVRR: Záujem o Slovensko prevyšuje očakávania

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.