Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. decembra 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MDVRR SR: Refinancovaním PPP ušetríme 144 miliónov eur

BRATISLAVA 3. decembra (SITA) –

J. Počiatek: Refinancovaním PPP ušetríme 144 miliónov eur

Novým financovaním prvého slovenského PPP projektu, rýchlostnej cesty R1 medzi Nitrou a Banskou Bystricou, štát ušetrí až 144 miliónov eur. Výsledok je tak ešte o 15 miliónov lepší, ako naznačovali odhady tesne pred emitovaním dlhopisov.

„V praxi to znamená, že každý rok počas nasledujúcich 28 rokov štát ušetrí viac ako 5 miliónov eur ročne, ktoré vďaka tejto operácii môžeme použiť na iné účely,“ povedal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek. Ako zároveň minister zdôraznil, ide o veľký úspech nielen z finančného, ale aj z hľadiska prestíže. „Sme prvou krajinou Európskej únie, ktorej sa podarilo refinancovať infraštruktúrny projekt takéhoto rozsahu cez projektové dlhopisy, čo jasne hovorí o tom, že máme dôveru investorov,“ dodal J. Počiatek.

To okrem iného potvrdzuje aj fakt, že dopyt investorov po týchto dlhopisoch prevýšil ich ponuku o takmer desať percent. Navrhnutý model financovania cez projektové dlhopisy bol vypracovaný v spolupráci s koncesionárom Granvia a dvomi renomovanými svetovými finančnými inštitúciami – Deutsche Bank a HSBC. Na refinancovanie bola využitá priaznivá situácia na finančných trhoch, vďaka čomu sa podarilo kompletne nahradiť pôvodné úvery novými zdrojmi, ktoré sa získali emisiou projektových dlhopisov s 26-ročnou splatnosťou.

Rýchlostná cesta R1 Pribina je doteraz jediný slovenský cestný PPP projekt financovaný aj postavený súkromnou spoločnosťou. Ide o vyše 50-kilometrový úsek rýchlostnej cesty R1 medzi Nitrou a Tekovskými Nemcami a severný obchvat Banskej Bystrice.

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb

K téme

MDVRR: Plavba na Dunaji je naďalej do odvolania pozastavená MDVRR: Záujem o Slovensko prevyšuje očakávania

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.