Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. júna 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MDVRR: Splátky za D4 a R7 klesli o viac ako 127 miliónov eur

BRATISLAVA 22. júna –

Základná ročná splátka, ktorú bude štát platiť za výstavbu a prevádzku projektu D4R7 bude 52,8 miliónov eur ročne. Oproti pôvodnej ponuke je to pokles o 3,9 miliónov a počas celej doby trvania tejto zmluvy a po zohľadnení projektovanej inflácie štát ušetrí 127 miliónov eur. Definitívne sa to potvrdilo po finančnom uzatvorení projektu. Teraz tak už nič nebráni tomu, aby sa postupne rozbehla výstavba na úsekoch s platným stavebným povolením.

„Podarilo sa nám využiť výhodné podmienky na finančných trhoch a tento projekt tak bude pre Slovensko ešte výhodnejší ako sa pôvodne očakávalo,“ povedal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Roman Brecely.

Počas finančného uzatvorenia projektu štát súhlasil so sadzbami, za ktoré si koncesionár požičal od bánk a medzinárodných inštitúcií peniaze na výstavbu bratislavského obchvatu D4 a rýchlostnej cesty R7. Okrem komerčných bánk sa do tohto projektu rozhodli investovať aj multilaterálne banky. Ide predovšetkým o Európsku investičnú banku (EIB) a Európsku banku pre obnovu a rozvoj (EBRD). Zo slovenských finančných inštitúcií je do projektu zapojený aj Slovenský investičný holding (SIH).

Takmer 60 kilometrov dlhý obchvat Bratislavy D4 a s ním súvisiaca rýchlostná cesta R7 sa bude stavať formou PPP projektu. Víťazom súťaže na jeho postavenie a prevádzku počas tridsiatich rokov je konzorcium Obchvat nula, vedené španielskou spoločnosťou Cintra. „Máme jedinečnú možnosť oddémonizovať na Slovensku PPP projekty, ktoré v minulosti poznačila najmä vysoká cena. V prípade bratislavského obchvatu sa predpokladaná suma znížila o viac ako dvojnásobok a aj finančné uzatvorenie projektu dopadlo výborne a cena ešte klesla,“ dodal Brecely.

V pondelok podvečer zrealizovaný finančný closing projektu je proces, kedy koncesionár pod dozorom štátu uzatvára zmluvy s bankami a požičiava si peniaze, za ktoré obchvat postaví. Keďže ide o PPP projekt, štát neplatí koncesionárovi priebežne počas výstavby ako je to pri diaľniciach stavaných z eurofondov, ale diaľnicu spláca počas nasledujúcich tridsať rokov. Kritický moment obchodu bol v pondelok tesne pred uzavretím trhov, kedy minister Brecely potvrdil kľúčovú úrokovú sadzbu, za ktorú si konzorcium Obchvat nula požičiava peniaze.

Karolína Ducká

hovorkyňa Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb

K téme

MDVRR: Plavba na Dunaji je naďalej do odvolania pozastavená MDVRR: Záujem o Slovensko prevyšuje očakávania

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.