Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. októbra 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MDVRR: Slovensko a Poľsko spája nový cestný most

BRATISLAVA 1. októbra –

Slovensko a Poľsko spája nový cestný most

Dnes prešli prvé autá po novom cestnom moste ponad rieku Poprad v Mníšku nad Popradom. Tento most, ktorý je zároveň hraničným prechodom s Poľskom, zásadne zlepší bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky na ceste I/68. Novú cestu slávnostne uviedol do prevádzky štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček. Projekt výstavby mosta je finančne podporený z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

„Slovensko a Poľsko sú tradične dobrí susedia. Preto budujeme cestné spojenia, ktoré zlepšia podmienky pre rozvoj cezhraničných podnikateľských aktivít a naštartujú rozvoj turistiky a cestovného ruchu v tejto malebnej časti strednej Európy. Nový cestný most cez rieku Poprad je dobrým príkladom toho, na čo majú slúžiť eurofondy – spájať susedov a krajiny bezpečnými cestami“, povedal počas slávnostného otvorenia štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Viktor Stromček.

„Okrem cestného spojenia v okrese Stará Ľubovňa intenzívne pracujeme aj na diaľničnom spojení diaľnicou D3 na Kysuciach, kde je rozostavaných niekoľko úsekov,“ dodal V. Stromček. Spolu s rozostavanými úsekmi D1 medzi Žilinou a Košicami a úsekmi rýchlostnej cesty R2 na východ aj západ od Zvolena je dnes vo výstavbe zhruba 120 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest. Až sto kilometrov sa pritom podarilo rozostavať počas funkčného obdobia tejto vlády. Do konca volebného obdobia je reálne uzavrieť ešte diaľničné tendre v celkovej dĺžke takmer 90 kilometrov.

Pôvodný hraničný prechod Mníšek nad Popradom – Piwniczna na ceste I/68 bol určený len pre vozidlá do 3,5 tony. Pre ťažký terén a geologickú stavbu musela byť urobená preložka cesty I/68 do novej trasy, s novým hraničným mostom cez rieku Poprad. Nová cesta bude zároveň komfortnou cyklomagistrálou až do poľského mesta Nowy Sacz.

Základné údaje o projekte:

dĺžka preložky: 694 m (na strane SR)

dĺžka mostného objektu: 324 m

lehota výstavby: 03/2012 – 08/2015, t. j. 42 mesiacov

cena vykonaných prác: 6 921 632,87 EUR s DPH

zhotoviteľ: Inžinierske stavby, a. s.

financovanie: cez OP Doprava (Prioritná os 5, Opatrenie 5.2,
ERDF). Výška NFP je cca 4 mil. eur (bez časti mostu na poľskej strane, ktorú nie je
možné financovať z OPD).

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

MDVRR: Plavba na Dunaji je naďalej do odvolania pozastavená MDVRR: Záujem o Slovensko prevyšuje očakávania

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.