Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. decembra 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MDVRR: Navštívilo nás najviac turistov v histórii

BRATISLAVA 3. decembra –

Záujem o dovolenku a oddych na Slovensku stále narastá a pre turistov sme atraktívna krajina. Dokazujú to aj čísla za prvé tri štvrťroky tohto roka. Najlepšie výsledky sme dosiahli v počte návštevníkov, ale aj vo výške príjmov. Počas prvých 9 mesiacov v tomto roku u nás dovolenkovalo vyše 3,28 milióna domácich aj zahraničných turistov. Rekordný rok 2008 bol prekročený o 1,1 percento.

„Teším sa, že najlepšie výsledky za prvé tri štvrťroky sme dosiahli v počte návštevníkov, ale aj vo výške príjmov. Podľa predbežných údajov Národnej banky Slovenska príjmy Slovenskej republiky z aktívneho zahraničného cestovného ruchu za prvých deväť mesiacov dosiahli výšku 1,5 miliardy eur,“ povedal štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja František Palko. Je to najvyššia hodnota príjmov z aktívneho zahraničného cestovného ruchu, ktorú Slovensko doteraz dosiahlo za prvých deväť mesiacov v roku.

Úspechy cestovného ruchu vysvetlil štátny tajomník Palko viacerými dôvodmi. „K dobrým výsledkom pomohli okrem priaznivého počasia, prírody, kultúrnych a historických zaujímavostí aj marketingové aktivity, kam patrí aj účasť na veľtrhoch, prezentácia v zahraničných médiách a on-line kampane,“ povedal Palko. Za nemenej dôležité považuje aj zvýšené tohtoročné dotácie organizáciám cestovného ruchu až na úroveň 4,5 milióna eur.

„Som rád, že obyvatelia Slovenska oddychujú doma. Domáci turisti totiž tvorili 60 percent návštevníkov. Na Slovensku dovolenkovalo počas 9 mesiacov vyše 1,9 milióna Slovákov, čo predstavuje takmer 13-percentný nárast oproti vlaňajšku,“ povedal Palko. Domáci návštevníci mali vyše šesť miliónov prenocovaní. Priemerný počet prenocovaní bol 3,1 noci. Počas prvých troch štvrťrokov Slovensko navštívilo vyše 1,3 milióna návštevníkov zo zahraničia. V porovnaní s minulým rokom je to nárast o 15 percent. Zahraniční turisti u nás realizovali vyše 3,5 milióna prenocovaní. V priemere tak u nás strávili 2,6 noci.

Najviac návštevníkov k nám už tradične prišlo zo susednej Českej republiky (takmer 397-tisíc), z Poľska (vyše 139-tisíc) a Nemecka (takmer 123-tisíc). Štátny tajomník F. Palko považuje za dôležité, že rástli počty návštevníkov z našich významných zdrojových trhov. Najvýraznejší nárast zaznamenali počas prvých troch štvrťrokov návštevníci zo Spojeného kráľovstva (vyše 40 percent), Rakúska (vyše 20 percent) a Maďarska (takmer 18 percent).

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

MDVRR: Plavba na Dunaji je naďalej do odvolania pozastavená MDVRR: Záujem o Slovensko prevyšuje očakávania

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.