Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. decembra 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MDVRR: EÚ nám schválila ďalších 29 nových vlakov

BRATISLAVA 11. decembra –

J. Počiatek: Európska únia nám rekordne rýchlo schválila ďalších 29 nových vlakov

Európska komisia schválila Slovensku ďalší veľký dopravný projekt za 170 miliónov eur. K už dodaným 32 vlakom, ktoré si cestujúca verejnosť pochvaľuje, pribudne 29 moderných klimatizovaných vlakových súprav. Premávať budú v rámci integrovaných dopravných systémov Bratislavy a Košíc.

„Vďaka Európskej únii sa nám v aktuálnom finančnom rámci eurofondov podarí vymeniť viac ako polovicu prímestských a regionálnych vlakov. Som rád, že vďaka zvýšenému počtu spojení v novom železničnom grafikone budú tieto vlaky jazdiť ešte viac využívané“, povedal minister dopravy Ján Počiatek. Ako zdôraznil, „po reálnych krokoch na budovanie integrovaného dopravného systému v Bratislave a Košiciach pripravíme po roku 2014 tretí projekt nákupu regionálnych vlakov, tentoraz pre uzol Žilina a súmestie Banská Bystrica-Zvolen“.

Projekt s oficiálnym názvom Mobilné prostriedky pre prímestskú a regionálnu dopravu v rámci integrovaných dopravných systémov patrí medzi najrýchlejšie schválené veľké projekty na Slovensku. Žiadosť o finančnú pomoc z eurofondov zaslalo ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja do Bruselu v polovici júla, oznámenie o schválení projektu prišlo 9. decembra.

O projekte:

Projekt Mobilné prostriedky pre prímestskú a regionálnu osobnú dopravu v rámci integrovaných dopravných systémov nadväzuje na už úspešne zrealizovaný projekt obnovy železničných koľajových vozidiel ZSSK, avšak tentoraz je úzko prepojený na integrovaný dopravný systém dvoch najväčších miest na Slovensku – Bratislavy a Košíc. Dosah integrovaného dopravného systému je v okruhu 100 km od epicentra. V rámci projektu bude dodaných 9 elektrických poschodových jednotiek, z toho 5 bude premávať na tratiach v okolí Bratislavy a 4 v okolí Košíc a tiež 20 dieselových motorových jednotiek, ktoré sa rozdelia na polovicu pre obe mestá. Všetky vlaky budú dodané v priebehu rokov 2014 a 2015.

Výška nenávratného finančného príspevku je 169 967 994,72 eura, z toho 85 % je hradených z Kohézneho fondu Európskej únie a 5 % zo štátneho rozpočtu. Neoprávnené výdavky, ako aj výdavky nad rámec finančnej medzery, hradí prijímateľ pomoci (ZSSK).

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

MDVRR: Plavba na Dunaji je naďalej do odvolania pozastavená MDVRR: Záujem o Slovensko prevyšuje očakávania

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.