Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. novembra 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MDVRR: Detva má rýchlostný obchvat, zlepší sa aj cesta do Košíc

BRATISLAVA 10. novembra –

Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek dnes slávnostne otvoril nový úsek rýchlostnej cesty R2 Pstruša – Kriváň. Desaťkilometrový obchvat Detvy prinesie obyvateľom regiónu pokojnejší život bez tranzitnej dopravy a motoristom skráti cestovanie o šesť minút. Cestovanie medzi Zvolenom a Košicami sa ešte viac zlepší v budúcom roku, keď bude hotových ďalších 8 kilometrov cesty v smere od Zvolena. „Tento úsek je pre mňa tak trochu špeciálny. Vzhľadom na komplikovanú a veľakrát aj zdĺhavú výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest je ich príprava a výstavba prakticky vždy prácou viacerých vlád. V tomto prípade je to však iné. Celý proces od vydania stavebného povolenia, vypísania aj vyhodnotenia súťaže, cez začatie výstavby až po jej úspešné odovzdanie do prevádzky sme totiž stihli počas jedného funkčného obdobia,“ povedal minister dopravy Ján Počiatek. Ako dodal, „počas tejto vlády sa nám podarilo rozostavať vyše sto kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest. Do konca volebného obdobia je reálne uzavrieť ešte diaľničné tendre v celkovej dĺžke takmer 30 kilometrov, ktoré budú financované už z nových eurofondov.“

Projekt rýchlostnej cesty R2 Pstruša – Kriváň je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Z Operačného programu Doprava naň bola vyčlenená suma viac ako 155 miliónov eur.

Záverečný Monitorovací výbor OPD

Na dnešnom slávnostnom otvorení rýchlostného obchvatu Detvy sa zúčastnili aj zástupcovia Európskej komisie. V Banskobystrickom regióne sa totiž konal aj záverečný, 16. monitorovací výbor Operačného programu Doprava (OPD). Ministerstvo dopravy ako Riadiaci orgán OPD na ňom sumarizovalo osem rokov implementácie najdôležitejších dopravných projektov podporených z peňazí Európskej únie. Dynamika čerpania v OPD sa v poslednom roku zvýšila natoľko, že dnes je vyčerpaných už 90 percent financií a OPD sa dostal na prvú priečku spomedzi všetkých operačných programov na Slovensku.

OPERAČNÝ PROGRAM DOPRAVA v číslach
(k 6. novembru 2015)

Takmer 140 úspešných projektov

– 139 projektov realizovaných doteraz, z toho 109 investičných (36 v užívaní, 73 ešte v realizácii)

3,5 miliardy investovaných do dopravy

– t. j. je 90 % alokácie OPD 3,7 miliardy zazmluvnených financií

– zazmluvnené sú všetky zdroje OPD

Rýchlejšie a bezpečnejšie cesty

– Zo zdrojov OPD rozostavaných takmer 200 km diaľnic a rýchlostných ciest, z toho súčasný minister rozostaval viac ako 100 km;

– doteraz postavených 100,2 km diaľnic a rýchlostných ciest (D=47,55 km; RC=52,62 km),

– do konca roku 2015 bude dostavaných ešte 20 km diaľnic,

– aktuálne sa súťaží ďalších 28 km v klasickej súťaži.

– Takmer 600 km nových a zmodernizovaných ciest I. triedy.

– Vybudovanie obchvatov miest, ktoré ľuďom výrazne zlepšili život, napríklad Trnava, Galanta, výpadovka z Popradu.

Rýchlejšie a modernejšie železnice

– Zo zdrojov OPD boli zmodernizované trate v dĺžke 74,6 km.

– Do konca roka 2015 pribudne ďalších 5,0 km.

Až 50 % regionálnej dopravy na nových moderných vlakoch

– Vďaka OPD pribudlo 61 nových vlakových súprav.

– Realizuje sa nákup 27 nových vozňov a modernizuje 67 vozňov a 21 rušňov.

– Všetky tieto vozne môže okrem platiacich cestujúcich využiť aj viac ako 800-tisíc ľudí, ktorí majú právo na bezplatné sociálne cestovné, ktoré zaviedla súčasná vláda.

Lepšia MHD v Bratislave vďaka eurofondom

– 45 nových klimatizovaných električiek a 120 trolejbusov do konca tohto roka, väčšina už jazdí (39 dodaných, 30 už jazdí, pri trolejbusoch bol už naplnený celý kontrakt).

– Viac ako 5 km nových a zmodernizovaných električkových tratí do konca roka vrátane unikátneho projektu rekonštrukcie Starého mosta.

Modernejšia a bezpečnejšia MHD v Košiciach

– 33 nových električiek bolo dodaných, kontrakt je naplnený (28 už jazdí).

– Takmer 10 km zmodernizovaných električkových tratí.

– Moderný terminál integrovanej dopravy v Moldave n/Bodvou.

Najúspešnejšie projekty OPD doteraz: D1 Sverepec – Vrtižer, Nové vlaky I. a II., modernizácia železničnej trate Nové Mesto nad Váhom – Zlatovce (s tunelom cez Turecký vrch) a T. Teplá – Beluša, R1 Žarnovica – Šášovské Podhradie, D1 Dubná Skala – Turany, D3 Hričovské Podhradie – Žilina Strážov.

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

MDVRR: Plavba na Dunaji je naďalej do odvolania pozastavená MDVRR: Záujem o Slovensko prevyšuje očakávania

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.