Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. mája 2012 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

Stanovisko splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity

BRATISLAVA 30. mája – Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity monitoruje situáciu v Krásnohorskom Podhradí vzhľadom na kombináciu bezpečnostného rizika, hrozby búrania murovaných nelegálnych stavieb v rómskej osade v Krásnohorskom Podhradí a následného vysťahovania Rómov už od roku 2008. Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity na riešenie situácie rómskej komunity v Krásnohorskom Podhradí spolupracoval s obcou pri vypracovaní návrhov na usporiadanie vlastníckych vzťahov k pozemkom. Tieto návrhy sa nepodarilo realizovať, pretože nedošlo k dohode o financiách. Marián Kotleba pri nadobudnutí podielu na danom pozemku zneužil dieru v slovenskej legislatíve.
Z vyjadrení lídra Ľudovej strany Naše Slovensko Mariána Kotlebu vyplýva, že odstráni nelegálne stavby na pozemku, ktorého spoluvlastníctvo získal. Tieto stavby považuje za odpad. Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Miroslav Pollák sa nemôže stotožniť s medializovanými vyjadreniami a pripravovanými radikálnymi aktivitami lídra Ľudovej strany Naše Slovensko Mariána Kotlebu v Krásnohorskom Podhradí z viacerých dôvodov.
Z právneho výkladu pojmu obydlie, aj s prihliadnutím na celý rad medzinárodných právnych zmlúv a dokumentov, je pojem obydlie definované, ako miesto, kde človek býva a podľa príslušných výkladov, sa tento pojem nemôže viazať na žiadne technické parametre. Teda pod pojem obydlia uvedený v čl. 12 ods. 1 základnej listine ľudských slobôd ( s recepciou v čl. 21 Ústavy SR), ďalej v čl. 8 Všeobecného dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, a bývania uvedeného v čl. 25 ods. 1 Všeobecnej deklarácie ľudských práv sa považuje aj domček z papierových krabíc alebo maringotka či chatrč, pričom nie je rozhodujúci ani právny stav k samotnému obydliu alebo k pozemku, na ktorom sa toto nachádza. Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity je presvedčený o tom, že z uvedeného jednoznačne vyplýva právna nemožnosť klasifikovať obydlia ako komunálny odpad.
Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity upozorňuje, že nútenému vysťahovaniu musí predchádzať: skutočná konzultácia s postihnutými osobami, preskúmanie všetkých možností, prijatie všetkých opatrení potrebných na zabezpečenie náhradného bývania. Ak postihnutí nie sú schopní zabezpečiť si toto náhradné bývanie, spravodlivý proces, dostatočná výpovedná lehota a rozhodnutie súdu o vysťahovaní musia byť rešpektované. Súčasne musia byť dodržané aj ďalšie skutočnosti: prítomnosť štátnych úradníkov pri nútenom vysťahovaní, riadne označenie osôb vykonávajúcich vysťahovanie a riadne preverenie ich totožnosti. Vysťahovanie nesmie prebiehať v nepriaznivom počasí alebo v noci a nesmie smerovať k tomu, aby sa z ľudí stali bezdomovci.
Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity eviduje množstvo podobných problémov ako je Krásnohorské Podhradie. V spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska chce ÚSVRK tému usporiadania vlastníckych vzťahov, na ktorých sú nelegálne rómske obydlia rozpracovať do formy stratégie pre vysporiadanie pozemkov a nelegálnych stavieb.

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;nr

K téme

Zdravšie a udržateľnejšie potraviny za dostupnú cenu? Stačí nakúpiť v Lidli COOP Jednota pokračuje v protiinflačnej garancii

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.