Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. septembra 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

PELLEGRINI: Opatrenia na zvýšenie transparentnosti v eurofondoch zverejnené!

BRATISLAVA 28. septembra –

Podpredseda vlády SR Peter Pellegrini spolu s premiérom Robertom Ficom dnes predstavili Akčný plán na posilnenie transparentnosti a zjednodušovania implementácie eurofondov. Nové opatrenia, ktoré budú postupne zavádzané do konca roku 2017 a do marca 2018, sa dotýkajú všetkých oblastí a procesov čerpania. Špeciálna pozornosť bola venovaná pravidlám pri hodnotení a kontrole projektov. Akčný plán vypracoval Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu v spolupráci s nadáciou Zastavme korupciu. Zavedenie do praxe bude realizované v spolupráci s Európskou komisiou, ministerstvami vnútra, financií, Úradom splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti, Protimonopolným úradom, Úradom pre verejné obstarávanie a medzinárodnými organizáciami.

„Kto chcel byť doteraz mega transparentný a nechcel robiť chyby, resp. chcel čo najviac informovať, mohol to urobiť na základe platnej legislatívy. Rozhodli sme sa nastaviť rovnaké štandardy pre všetky riadiace orgány, ktoré už, pevne verím, nebude nikto obchádzať,“ zdôraznil podpredseda vlády Pellegrini.

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu od svojho vzniku prijíma opatrenia na zlepšenie koordinácie, riadenia a čerpania eurofondov. Za prvého polroka 2017 sa podarilo do praxe zaviesť niekoľko opatrení, vďaka ktorým sa zjednodušila administratíva pri podávaní žiadostí o nenávratný finančný príspevok, napríklad sa výrazne znížil počet povinných príloh. (viď. Príloha časť 1)

Akčný plán je ďalší krokom vpred, ktorý reaguje na nedávno zistené nedostatky súvisiace s výzvami pre vedecko-výskumné projekty a procesom ich hodnotenia. 38 opatrení v celkovo 26 oblastiach bolo navrhnutých na základe skúseností s implementáciu eurofondov, spolupráce s Európskou komisiou, riadiacimi orgánmi a zástupcami občianskej spoločnosti a na základe príkladov dobrej praxe zo zahraničia.

Opatrenia pokrývajú celú škálu procesov v rámci čerpania týchto zdrojov, a to sprísnenie podmienok predkladania projektových zámerov Národných projektov, elektronickú komunikáciu, odborné hodnotenie, možnosti využívať otvorené údaje súvisiace s realizáciou projektov atď. Zoznam uvádzame v prílohe č. 2.

ÚPVII sa pri príprave špecificky zameral na oblasť hodnotenia projektov a ich kontroly. Hodnotitelia musia spĺňať preddefinované štandardy a k jednotlivým projektom ich priradí elektronický systém. Výsledné hodnotiace hárky budú zverejňované. V prípade vedecko-výskumných projektov a projektov zavádzajúcich inovácie nad 10 miliónov eur bude povinne zavedené hodnotenie skupinou expertov.

Akčný plán tiež navrhuje opatrenia smerujúce ku kvalitnejšej príprave výziev a národných projektov, Zavádza sa aj posilnenie kontrolných procesov, napr. prostredníctvom využívania systému ARACHNE (prevádzkovaného Európskou komisiou). Ide o špeciálny európsky analytický softvér, ktorý pracuje s údajmi o 110 miliónov firmách a môže odhaliť riziko stretu záujmov, podvodov alebo nezrovnalostí.

Kompletný materiál „Akčný plán na posilnenie transparentnosti a zjednodušenia implementácie EŠIF“ je dostupný na: www.vicepremier.gov.sk

Komunikačný odbor

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu

K téme

ITAPA AI & Robotics 2024: Umelú inteligenciu musíme vedieť regulovať. Pozor však, aby sme nezabili inovácie Zásoby pitného režimu do karanténnych centier a na hranice

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.