Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. mája 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

PELLEGRINI: Jeden z otcov digitálneho Estónska bude spolupracovať na rozvoji informatizácie Slovenska

BRATISLAVA 15. mája –

Pri dolaďovaní informatizácie verejnej správy bude Slovensku radiť aj jeden z otcov estónskej informatizácie. Tvorca myšlienky digitálneho Estónska Taavi Kotka bude spolupracovať s Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu na ďalšom rozvoji slovenského e-Governmentu. Dohodol sa na tom s ním počas rokovania v estónskom Talline vicepremiér Peter Pellegrini.

„Taavi Kotka nám bude poskytovať strategickú poradenskú pomoc pri riešení konkrétnych úloh, ako je vládny cloud, zlepšenie služieb na portáli slovensko.sk či na iných konkrétnych projektoch,“ uviedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini.

P. Pellegrini si počas prvého dňa pracovnej návštevy Estónska pozrel showroom informatizácie krajiny. „Slovensko tiež urobilo obrovský kus práce a prostriedky, ktoré boli do informatizácie investované, pomohli vybudovať značne robustné systémy v pozadí, rovnaké aké potrebuje aj Estónsko,“ zdôraznil vicepremiér. Dodal tiež, že Estónsko je v informatizácií spoločnosti ďalej, prejavuje sa tu väčšie nadšenie u občanov, ale aj trochu vyššia užívateľská prívetivosť. V Estónsku na informatizácii verejnej správy pracujú už 17 rokov a tiež riešili dilemy, či zavedú najskôr elektronické občianske preukazy a potom služby, alebo naopak. „Slovensko si z nich musí zobrať inšpiráciu a nevymýšľať vymyslené“, skonštatoval vicepremiér.

Jednou z najvyužívanejších elektronických služieb v Estónsku je v rámci elektronického zdravotníctva možnosť objednania predpísania liekov na diaľku. Lekár ich po telefonickej alebo mailovej komunikácii s pacientom predpíše, záznam sa uloží na jeho e-ID kartu a občan iba príde s občianskym preukazom do lekárne a liek dostane. „Toto opatrenie prinieslo o tretinu menej pacientov v čakárňach,“ zdôraznil P. Pellegrini. Dodal, že ľudia využívajú elektronické služby a e-ID karty v oblastiach zdravotníctva a verejnej dopravy podstatne viac, ako na komunikáciu so štátom. „My sa niekedy viac koncentrujeme na elektronizáciu štátnych služieb, ktoré bežný občan využije pár krát za život, a preto budeme musieť presmerovať svoju pozornosť na služby, ktoré ľuďom, ktorí ich často využívajú, zjednodušia život“, dodal P. Pellegrini.

Komunikačný odbor
Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu

K téme

ITAPA AI & Robotics 2024: Umelú inteligenciu musíme vedieť regulovať. Pozor však, aby sme nezabili inovácie Zásoby pitného režimu do karanténnych centier a na hranice

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.