Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. septembra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

PELLEGRINI: Európske peniaze na ceste na Slovensko

BRATISLAVA 19. septembra –

IIB a Slovensko prehlbujú investičnú spoluprácu

Podpredseda vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini a podpredseda predstavenstva Medzinárodnej investičnej banky (International Investment Bank, IIB) Jozef Kollár dnes podpísali Memorandum o spolupráci medzi IIB a Úradom podpredsedu vlády. Majú totiž v úmysle blízko spolupracovať a to napríklad už pri príprave Národného infraštruktúrneho plánu SR na roky 2018-2026.
„Memorandum hovorí napríklad o asistencii banky pri identifikácii dodatočných zdrojov financovania, získavaní investorov, o rozvojovej pomoci a o príprave investícií v rozvojových krajinách,“ priblížil vicepremiér Pellegrini. Jedná sa najmä o súčinnosť v rámci prvého donorského programu IIB – Fondu technickej pomoci, ktorý IIB a Slovenská republika založili v apríli tohto roku na financovanie technickej asistencie v Mongolsku, vo Vietname a na Kube. Banka tak teraz môže spoločne s Úradom pracovať na príprave projektov a programov v rámci uvedeného fondu v prospech zmienených krajín.
„Toto je ďalší významný krok v upevnení vzťahov medzi Slovenskou republikou a IIB. Naša banka je pripravená podporovať Slovensko s dodatočnými finančnými prostriedkami pre strategické projekty. Taktiež vítame ochotu Úradu podpredsedu vlády pomôcť nám s rozvojovými aktivitami v rámci založeného technického fondu, ktorý predstavuje nový nástroj IIB,“ komentoval Jozef Kollár.
Memorandum bolo podpísané počas seminára, ktorý v Bratislave zorganizovala IIB pri podpore Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu, s názvom „Rozvíjajúca sa Kuba – príležitosti pre firmy zo strednej a východnej Európy“. Jednou z tém seminára boli tiež plány IIB o poskytnutí technickej podpory na Kube a možnej spolupráci v danom ohľade s Úradom, vzhľadom na postavenie IIB ako jedinej multilaterálnej rozvojovej banky, v ktorej je Kuba členom.

Európske peniaze na ceste na Slovensko

Viac ako 100 miliónov eur by malo v najbližšom období doraziť na Slovensko od Európskej komisie. Dňa 14. septembra 2016 boli totiž z našej strany zaslané prvé žiadosti o platbu, ktoré obsahujú výdavky za dopravné projekty v rámci OP Integrovaná infraštruktúra. Ich úhrada by sa mala zo strany Európskej komisie uskutočniť v najbližšom období – potvrdila to eurokomisárka Corina Cretu počas svojej osobnej návštevy. „Sú to prvé reálne peniaze, ktoré k nám prichádzajú z fondov v tomto období a verím, že budeme úspešní aj v ďalšom čerpaní,“ povedal podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini.
Po úspechoch pri odvrátení hroziaceho nevyčerpania fondov EÚ v programovom období 2007 – 2013 je to dôkaz úspešného naštartovania implementácie v programovom období 2014 – 2020.
Eurokomisárka sa v dňoch 15. – 16. septembra 2016 zúčastnila celoeurópskej konferencie venovanej politike súdržnosti EÚ. Vo svojom príhovore vyzdvihla opodstatnenie politiky súdržnosti pre celú Európu, ale rovnako poukázala na potrebu jej zjednodušovania. V prvý deň konferencie zároveň navštívila spolu s podpredsedom vlády SR pre investície a informatizáciu Petrom Pellegrínim región Banskej Bystrice, kde si prezrela príklady úspešných projektov financovaných z fondov EÚ. Na záver svojej návštevy vyjadrila presvedčenie, že Slovenská republika bude úspešná v efektívnom využívaní európskych finančných prostriedkov a dosahovaní výsledkov politiky súdržnosti.

Odbor komunikácie a protokolu
Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

Zásoby pitného režimu do karanténnych centier a na hranice ITAPA: Slováci sú spokojní s e-službami, v ďalšej modernizácii sa inšpirujeme u Britov a Fínov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.