Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. októbra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

NH SR: Vojtech Ferencz na zasadnutí rady Energetického spoločenstva

BRATISLAVA 14. októbra –

Štátny tajomník MH SR Vojtech Ferencz sa 14. októbra v Sarajeve zúčastnil na zasadnutí Ministerskej rady Energetického spoločenstva (EnC). Táto medzinárodná organizácia, ktorá sa zaoberá energetickou politikou, vznikla v roku 2005 s cieľom zabezpečiť spoločnú bezpečnosť dodávok a ďalšiu spoluprácu v oblasti energetiky a je jeden z pilierov vonkajšej dimenzie energetickej politiky EÚ.

Zmluva ustanovujúca Energetické spoločenstvo spája na jednej strane Európsku úniu a na strane druhej zmluvné strany (ZS), ktorými sú Albánsko, Macedónsko, Kosovo, Srbsko, Čierna hora, Bosna a Hercegovina, Moldavsko a Ukrajina. Na zasadnutí v Sarajeve sa jeho súčasťou stalo Gruzínsko.

SR, ako členský štát EÚ, ktorý má status účastníka v EnC, sa priebežne zapája do analyzovania reformného procesu modernizácie EnC. Pozorne sleduje vývoj v jednotlivých segmentoch energetiky, ktoré sa týkajú zmluvných strán, na relevantných inštitucionálnych stretnutiach. Záujem SR o vývoj a stav v EnC súvisí s dôležitou úlohou spoločenstva vo vonkajších energetických vzťahoch EÚ, ako aj s integráciou trhov s energiou, ďalej vo vzťahu k vývoju na Ukrajine i k nášmu predsedníctvu v Rade EÚ, ktoré si stanovilo ako jednu z priorít v oblasti rozvoja vonkajších vzťahov práve EnC. Obzvlášť citlivo vnímame pozíciu Ukrajiny, ako jednej zo zmluvných strán EnC, vzhľadom na dôležitosť stavu a rozvoja jej energetického sektora pre energetický sektor SR, najmä z pohľadu energetickej bezpečnosti.

Vojtech Ferencz v príhovore vyzdvihol úlohu Energetického spoločenstva, či už vo vytváraní stabilného regulačného a trhového prostredia v zmluvných stranách, vytváraní integrovaného energetického trhu, ktorý umožňuje cezhraničný obchod s energiou a integráciu s trhom EÚ, a tiež v zlepšovaní bezpečnosti dodávok pre zaistenie stabilných a kontinuálnych dodávok energie. „Plná transpozícia legislatívy EÚ v zmluvných stranách Energetického spoločenstva je nevyhnutným predpokladom pre splnenie týchto cieľov, ako aj cenným príspevkom k prioritám slovenského predsedníctva,“ zdôraznil Vojtech Ferencz. Zároveň ocenil prijatie zoznamov energetickej infraštruktúry Projektov v záujme Energetického spoločenstva (PECI) a Projektov vzájomného záujmu (PMI) ako dôležitý krok vpred v posilňovaní energetickej bezpečnosti nielen v rámci EnC, ale aj medzi spoločenstvom a Európskou úniou. Na zozname PMI sa nachádza aj projekt rekonštrukcie elektrizačného prepojenia medzi Ukrajinou a Slovenskom Mukačevo – Veľké Kapušany.

Odbor komunikácie MH SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Firmy v holdingu ECO – INVESTMENT pomáhajú zastaviť šírenie Covid-19

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.