Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. februára 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPSVR SR: Reakcia na podpredsedu Most-Híd Ivana Švejnu

BRATISLAVA 5. februára –

Strana Most-Híd a Ivan Švejna boli súčasťou širokej vládnej koalície, ktorá boj s nezamestnanosťou úplne vzdala a výrazne zvýšila nezamestnanosť napriek priaznivým ekonomickým predpokladom, liberálnemu Zákonníku práce, aj slabému zvyšovaniu minimálnej mzdy. Dôsledkom je aj to, že nezamestnaní, ktorým neboli vtedy ponúknuté podporné opatrenia a pomoc, sa po rokoch dostali do kategórie najdlhšie evidovaných nezamestnaných. Preto sme presvedčení, že títo predstavitelia nemajú kompetenciu, ale ani morálne právo, cynicky kritizovať situáciu s dlhodobou nezamestnanosťou na Slovensku.

Súčasná vláda Roberta Fica na rozdiel od tej predchádzajúcej znižuje počty dlhodobo nezamestnaných ľudí. Kým za vlády Ivety Radičovej ich do evidencie pribudlo takmer 18-tisíc, za súčasnej vlády ich viac ako 15-tisíc ubudlo. Nehovoriac o tom, že za bývalej vlády sa podarilo znížiť iba dlhodobú nezamestnanosť do 24 mesiacov, z dlhšie evidovaných sa stávali akurát tak ťažšie zamestnateľní, ktorí sa postupne presunuli do kategórie nezamestnaných nad 4 roky.

Vďaka rôznym opatreniam tejto vlády – odvodová úľava, projekty na podporu zamestnávania mladých, odvodová odpočítateľná položka, súbeh mzdy a hmotnej núdze, rekvalifikácie, verejné zamestnávanie – od apríla 2014 nepretržite klesá počet dlhodobo nezamestnaných nad 12 mesiacov. V roku 2015 sme zaznamenali aj dôležitý zvrat vo vývoji veľmi dlhodobo nezamestnaných nad 4 roky, ich počet od apríla klesal každý mesiac, s výnimkou septembra. Tento pokles potvrdzujú aj údaje Eurostatu, podľa ktorých začal počet nezamestnaných nad 4 roky medziročne klesať už v treťom štvrťroku 2014. Ich počet bol v prvom a druhom štvrťroku 2015 nižší ako v prvom a druhom štvrťroku 2012. Dokonca v prvom štvrťroku 2015 u nás klesala dlhodobá nezamestnanosť najvýraznejšie v rámci krajín EÚ.

V minulom roku odišlo z evidencie 54 697 dlhodobo nezamestnaných, z ktorých až 50 % v nej bolo od roka do dvoch, 32 % nepracovalo dva až štyri roky, 10 % bolo bez práce od štyroch do šesť rokov a zvyšných osem percent 8 % nemalo zamestnanie viac ako šesť rokov. Tieto čísla jednoznačne hovoria o pozitívnom vývoji v zamestnávaní tejto rizikovej skupiny.

Za jedno z najvýznamnejších opatrení v boji s dlhodobou nezamestnanosťou považujeme zavedenie súbehu osobitného príspevku, pomoci v hmotnej núdzi a mzdy. Za rok fungovania tohto motivačného nástroja sa zamestnalo takmer 17-tisíc dlhodobo nezamestnaných, ktorí dali prednosť práci aj za nižšiu mzdu pred poberaním sociálnych dávok. Pri hľadaní zamestnania, nielen u dlhodobo nezamestnaných, je bezpochyby rozhodujúca výška ponúknutej mzdy. Je dôležité, aby bolo výhodnejšie pracovať ako poberať sociálne dávky. Preto je aj zvyšovanie minimálnej mzdy opatrením, ktoré prispieva k znižovaniu nezamestnanosti.

Medzi dlhodobo nezamestnanými sú najmä ľudia, ktorí majú ukončené iba základné vzdelanie alebo nemajú ani to. Práve preto sme posilnili podporu rekvalifikácií a vzdelávania. Vďaka národnému projektu sme preplatili kurzy už tisíckam nezamestnaných, z ktorých viac ako 23% boli tí, ktorí nepracovali viac ako rok. Do troch mesiacov po absolvovaní kurzu si našlo zamestnanie v priemere 50 % zo všetkých rekvalifikovaných.

Najnovšie spustilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR šesť národných projektov, ktorými podporuje zamestnávanie znevýhodnených záujemcov o prácu. Okrem toho, že jeden z nich je presne určený pre skupinu dlhodobo nezamestnaných, táto kategória je stredobodom záujmu vo všetkých projektoch.

Ďalší priestor pre znižovanie nezamestnanosti dlhodobo nezamestnaných vidí vláda aj v podpore najmenej rozvinutých okresov a sociálnej ekonomike, ktorá je najlepšou perspektívou pre regionálny a miestny rozvoj.

tlačový odbor
Ministerstvo práce,
sociálnych vecí a rodiny SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

di;dn

K téme

Slováci sa ani po reforme o svojich 13 miliárd úspor v druhom pilieri stále príliš nezaujímajú TA3: Témy a hostia relácie V politike

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.