Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. júla 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPSVR SR: Motivačné opatrenia pomáhajú

BRATISLAVA 22. júla –

Aj vďaka zavedeniu takzvaného súbehu pomoci v hmotnej núdzi a mzdy a posilneniu osobitného príspevku si našlo prácu viac ako 10-tisíc dlhodobo nezamestnaných. Klesá aj počet ľudí odkázaných na pomoc štátu.

Od začiatku tohto roka platí súbeh poberania pomoci v hmotnej núdzi, osobitného príspevku a príjmu z práce do výšky dvojnásobku minimálnej mzdy. Opatrenie má motivovať dlhšie neaktívnych ľudí hľadať si prácu aj za nižšiu mzdu a zvýšiť si príjem vlastným pričinením. „Dovolím si povedať, že je to najúčinnejší nástroj, ktorý sme prijali. Za prvý polrok ho využilo už 10 113 občanov, ktorí boli dlhodobo nezamestnaní, dokonca takmer tritisíc z nich nepracovalo viac ako dva roky,“ hovorí minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Dodáva, že najviac poberateľov tohto príspevku je v okresoch východného Slovenska, ktoré bojujú s najvyššou nezamestnanosťou.

Poberatelia pomoci v hmotnej núdzi, ktorí sú viac ako jeden rok bez práce a nájdu si zamestnanie s príjmom do výšky dvojnásobku minimálnej mzdy, môžu požiadať o osobitný príspevok. Prvý polrok im bude úrad práce vyplácať 126,14 eura mesačne, ďalších šesť mesiacov budú dostávať 63,07 eura. Ak je ich rodina aj napriek tomu v hmotnej núdzi, pomoc sa im poskytuje naďalej, čo predtým nebolo možné. Opatrenie sa pozitívne prejavuje aj na počtoch ľudí odkázaných na pomoc štátu. „V júni nám medzimesačne poklesol počet poberateľov pomoci v hmotnej núdzi o 5 325 občanov, v porovnaní s januárom tohto roku je ich menej o 15 tisíc,“ vyčísľuje minister Richter.

tlačový odbor
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

TA3: Témy a hostia relácie V politike MPSVR: Rezort práce sa zapája do Európskeho týždňa BOZP

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.