Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. novembra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPSVR: Medzinárodný deň nevidiacich

BRATISLAVA 13. novembra –

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR aj tento rok upriamuje pozornosť na Medzinárodný deň nevidiacich. 13. novembra sa v roku 1745 narodil Valentin Haüy zakladateľ prvej školy pre nevidiacich v Paríži. Leitmotívom tohto dňa, ktorý si pripomíname od roku 1946, je pozdvihnúť kvalitu života zrakovo postihnutých ľudí.

„Dialóg s občanmi so zdravotným postihnutím a ich organizáciami považujeme za jeden z hlavných nástrojov sociálnej politiky vlády. Starostlivosť a pomoc o zdravotne znevýhodnených občanov, nevidiacich a slabozrakých, ktorých je v slovenskej populácii zhruba 1,5 %, nevynímajúc, sa delí medzi niekoľko vládnych rezortov. Nemalou mierou doň vstupuje aj samospráva, preto neustále vylepšovanie komplexu pomoci je potrebné riešiť spoločne a systémovo,“ hovorí minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.

Samotný rezort práce vynaložil v roku 2015 takmer 17,5 milióna eur a aktuálne do konca októbra tohto roku viac ako 14,5 milióna eur na kompenzačné pomôcky, osobných asistentov, výcvik vodiaceho psa a ďalšie náležitosti prispievajúce k lepšiemu komfortu nevidiacich a slabozrakých spoluobčanov. V tejto súvislosti sa žiada spomenúť fakt, že aj navigačné majáky, ktorými sú vybavené všetky úrady práce, im výrazne uľahčujú život.

V tomto roku sme pripravili a verejnosti predstavili novelu zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia. Odborníci rezortu práce pri jej tvorbe spolupracovali aj s Výcvikovou školou pre vodiace a asistenčné psy. Spomínaná novela totiž upravuje okrem iného i niektoré podmienky držania psov. Zrakovo postihnutým zabezpečí neobmedzený vstup v sprievode psa so špeciálnym výcvikom na verejné priestranstvá a do priestorov zariadenia spoločného stravovania. V súčasnosti sa návrh novely spomínaného zákona nachádza v druhom čítaní v NR SR.

Z ďalších veľmi dôležitých aktivít treba upriamiť pozornosť na to, že MPSVR SR intenzívne spolupracovalo s Národnou radou občanov so zdravotným postihnutím v SR pri príprave prvej súhrnnej správy o plnení úloh vyplývajúcich z Národného programu rozvoja životných podmienok osôb so zdravotným postihnutím na roky 2014 – 2020. V nej sú zapracované aj jednotlivé záverečné odporúčania Výboru OSN pre práva osôb so zdravotným postihnutím, ktoré Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, na základe obhajoby Východiskovej správy SR k Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím, dostalo v apríli 2016.

„Chcem sa poďakovať osobám so zrakovým postihnutím a ich reprezentatívnym organizáciám za aktívnu spoluprácu v oblasti práv osôb so zdravotným postihnutím, ako aj za pomoc pri tvorbe legislatívy a strategických dokumentov,“ zdôrazňuje minister Ján Richter.

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq

K téme

TA3: Témy a hostia relácie V politike MPSVR: Rezort práce sa zapája do Európskeho týždňa BOZP

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.