Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. októbra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Víta iniciatívu Rady pekárov SR

BRATISLAVA 6. októbra –

Ministerstvo pôdohospodárstva podporuje aktivity zväzov a združení proti nekalým obchodným praktikám

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR víta iniciatívu Rady pekárov SR v boji proti nekalým obchodným praktikám v potravinovom dodávateľskom reťazci. Ministerstvo zároveň vyzýva ďalšie zväzy a združenia v poľnohospodárstve a potravinárstve, aby aktívne vystupovali proti využívaniu nekalých obchodných praktík v krajine.

„Aktivity prvovýrobcov i spracovateľov v tejto oblasti vítam a vyzývam aj ďalšie združenia a zväzy, aby upozorňovali na využívanie nekalých obchodných praktík a zverejňovali tieto prípady,“ uviedla ministerka Gabriela Matečná. K využívaniu nekalých obchodných praktík dochádza najmä zo strany obchodných reťazcov, ktoré z pozície dominantného postavenia na trhu tlačia dodávateľov do nevýhodných podmienok. Aj napriek platnému zákonu o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch je dokazovanie týchto praktík veľmi zložité. Dodávatelia sa totiž obávajú tzv. vylistovania výrobkov z pultov predajní, a preto sa radšej vyhýbajú podávaniu podnetov.

Nekalé obchodné praktiky sú napríklad predaj potravín pod nákupné ceny, či zľavy z kúpnej ceny nahrádzajúce iné plnenia zo strany dodávateľov (tzv. predná marža). Ide aj o rôzne poplatky, či plnenia bez reálnej protihodnoty, ako napríklad za podporu predaja potraviny, za obrat, logistiku, či poplatky za zalistovanie (tzv. zadné marže). Medzi nekalé obchodné praktiky patria aj neproporčné lehoty splatnosti pohľadávok dodávateľov a odberateľov, či rôzne podmienky a povinnosti nad rámec legislatívnych požiadaviek.

Aj keď dvadsať členských štátov EÚ disponuje legislatívou na boj s nekalými obchodnými praktikami, na potrebe jednotného celoeurópskeho postupu proti uplatňovaniu nekalých obchodných praktík v potravinovom dodávateľskom reťazci sa počas septembrovej neformálnej rady ministrov pôdohospodárstva v Bratislave zhodla väčšina členských krajín EÚ.

Vladimír Machalík
Hovorca MPRV SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.