Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. júla 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV SR: Posilnenie postavenia poľnohospodárov

BRATISLAVA 1. júla –

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v dňoch 30.6. – 1.7. organizovalo medzinárodnú odbornú konferenciu na tému posilnenia postavenia poľnohospodárov v potravinovom dodávateľskom reťazci. Upozorňuje na nerovnomerné delenie marže aj na nekalé obchodné praktiky. Konferencia sa uskutočnila v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

„Jednotkové reálne príjmy potravinového dodávateľského reťazca ako celku klesajú a s tým klesá aj celková disponibilná marža z výroby a predaja potravín. Vznikajú a prehlbujú sa rozdiely v ekonomickej sile medzi jednotlivými subjektmi v dodávateľskej vertikále,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná vo svojom úvodnom vystúpení. Výsledkom nerovnomerného postavenia jednotlivých článkov agropotravinárskeho reťazca je podľa ministerky stratová poľnohospodárska prvovýroba, predaj pod oprávnené výrobné náklady, likvidácia živočíšnej a špeciálnej rastlinnej výroby a úpadok vidieka sprevádzaný stratou zamestnanosti.

Podľa Gabriely Matečnej nekalé obchodné praktiky zásadným spôsobom deformujú primerané rozdeľovanie marže v potravinovom dodávateľskom reťazci. Nie sú len občasným javom. Stali sa systémovou súčasťou fungovania potravinového dodávateľského reťazca. „Som presvedčená, že tieto praktiky majú svoj podiel na oslabovaní finančnej politiky Európskej únie, ktorá ročne investuje 56 miliárd eur na podporu poľnohospodárstva.“ Ani tieto finančné prostriedky však nie sú schopné vykrývať straty poľnohospodárov, ktoré vznikajú tým, že za svoje produkty nedostanú primerané finančné plnenie. Ak ceny pre spotrebiteľov nekopírujú dodávateľské ceny, je zrejmé, že sa vytvára priestor na zvýšenie zisku maloobchodu na úkor dodávateľov. Podľa ministerky „mliečna kríza“ či nadbytky surového kravského mlieka, sú len vrcholom ľadovca problémov poľnohospodárskeho sektoru Európskej únie. „Nesmieme dopustiť, aby sa popri Spoločnej poľnohospodárskej politike podpora domácich poľnohospodárov zmenila na preteky národných rozpočtov členských krajín o udržanie konkurencieschopnosti vlastných prvovýrobcov,“ uzavrela svoje vystúpenie Gabriela Matečná.

Účastníci odbornej konferencie si vypočuli závery slovenského predsedníctva spracované na základe prednesených informácií, argumentov, súvislostí a odporúčaní vo vzťahu k riešeniu nevyvážených vzťahov v dodávateľskom potravinovom reťazci. Tieto závery budú ďalej rozpracované na rôznych pracovných úrovniach počas slovenského predsedníctva Slovenskej republiky v Rade EÚ. Hlavnými rečníkmi konferencie boli hostia z Európskeho parlamentu, Európskej komisie, členských štátov EÚ ako aj samosprávy na európskej a národnej úrovni.

Michal FEIK
Štátny radca, Odbor komunikácie a marketingu, Kancelária ministra

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

BILLA plánuje výrazne posilniť podporu domácich výrobcov potravín Iniciatíva poľnohospodárov vystúpi pred médiá s osobou vyšetrovanou pre subvenčné podvody

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.