Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. júla 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: SR bude viesť Radu EÚ počas rozhodovania o rybolovných kvótach

BRATISLAVA 13. júla –

Stanovenie rybolovných možností pre určité populácie rýb a skupiny populácií rýb uplatniteľné vo vodách Únie a v prípade plavidiel Únie

Brusel, 13. júl 2016 – Ciele slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie v oblasti rybolovu predstavila počas stretnutia s poslancami Výboru pre rybné hospodárstvo ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná. Slovensko bude počas svojho polročného predsedníctva viesť rokovania o dôležitých politikách Európskej únie (EÚ) v oblasti rybolovu.

Slovensko bude predsedať Radu EÚ počas rokovaní o celkových povolených výlovoch a kvótach, ktoré patria k najnáročnejším rokovaniam Rady ministrov pre poľnohospodárstvo a rybárstvo. Jednotlivé štáty totiž počas nich získavajú množstevné kvóty na výlov jednotlivých druhov rýb v Baltskom, Čiernom mori a v ostatných rybolovných oblastiach vo vodách Únie a taktiež pre hlbokomorské populácie. „Pre Slovensko ide o úplne novú situáciu i oblasť. To, že sme vnútrozemská krajina, ktorá nemá priamy záujem v tejto oblasti nás dáva do najlepšej pozícii na dosiahnutie vyváženej dohody, ktorej výsledkom bude, že populácie rýb budú vo väčšej miere lovené na úrovni maximálneho udržateľného výnosu. Populácie rýb musíme chrániť, aby mali možnosť rozmnožovať sa a prosperovať,“ uviedla Gabriela Matečná.

Slovensko bude viesť rokovania aj o dôležitých nariadeniach súvisiacich s uplatňovaním reformy spoločnej rybárskej politiky EÚ, ktoré budú mať vplyv na udržateľnosť morí a oceánov. Pôjde napríklad o viacročný plán riadenia rybolovu pre Severné more. Zároveň sa zameriame na splnenie cieľom rybárskej politiky, kde aj prvok regionalizácie zohráva dôležitú úlohu. Tá umožní, aby sa do procesu rozhodovania zapojili aj aktéri, ktorí najlepšie poznajú obmedzenia a špecifické potreby rybolovu.
Ďalšou oblasťou bude zber údajov, ktorý je dôležitou súčasťou spoločnej rybárskej politiky EÚ a zabezpečuje získavanie informácie pre zisťovanie aktuálneho stavu populácií rýb. Významnou témou bude aj zlepšenie v boji proti nezákonnému, nenahlásenému a neregulovanému rybolov vo vnútri EÚ aj mimo nej.

Vladimír Machalík
Hovorca rezortu

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

BILLA plánuje výrazne posilniť podporu domácich výrobcov potravín Iniciatíva poľnohospodárov vystúpi pred médiá s osobou vyšetrovanou pre subvenčné podvody

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.