Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. decembra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Poľnohospodári dostali z priamych platieb už 343,8 milióna eur

BRATISLAVA 22. decembra –

– Farmári majú na účtoch už 343,8 milióna eur – zadministrovaných je viac ako 81 % žiadostí za rok 2016
– PPA pokračuje v administrácii priamych platieb plynule aj po 15. decembri 2016
– SR stihla 25-% podiel elektronických žiadostí napriek komplikáciám

Od 1. decembra, kedy je možné pristúpiť podľa legislatívy EÚ k schvaľovaniu priamych platieb pre poľnohospodárov, poslala Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) na účty farmárov viac ako 343,8 milióna eur. Predstavuje to vyplatenie 81,29 % všetkých prijatých a platných žiadostí za rok 2016.

„Oproti minulosti robíme významnú zmenu. Nezastavujeme proces administrácie po 15.12. tak ako v minulom roku, ale v kontrolnej činnosti pokračujeme plynule ďalej. Aby sme mohli hneď začiatkom nového roka pristúpiť k schvaľovaniu ďalších platieb pre farmárov,“ uviedol Juraj Kožuch, generálny riaditeľ PPA.

Agentúra pri platbách na plochu vydala v decembri už 14 388 rozhodnutí, čo predstavuje 76,40 % z celkového počtu 18 832. Pri dobrovoľne viazaných platbách za zvieratá vydala PPA 4 130 rozhodnutí zo 4 469, čo predstavuje 92,41 %. Vyplácala aj podpory pre jednotnú platbu na poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie plochu (tzv. greening), na platby pre oblasti s prírodnými obmedzeniami alebo inými osobitnými obmedzeniami (tzv. ANC plochy) a z dobrovoľne viazaných podpôr boli podporené prežúvavce – hovädzí dobytok, ovce a kozy.

SR napriek vážnym komplikáciám vďaka nasadeniu tímov PPA, Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy a Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR ako vôbec posledná krajina v EÚ splnila podmienky EÚ na 25 % podiel elektronicky podaných grafických príloh pre oblasť priamych podpôr.

PPA okrem toho zrealizovala opatrenia na zvýšenie transparentnosti a efektívnosti fungovania aj v súvislosti s podnetmi z Európskej komisie a Najvyšším kontrolným úradom SR. Zriadila odbor vnútornej kontroly, supervízie a ochrany finančných záujmov EÚ, zaviedla viacúrovňovú kontrolu efektívnosti a hospodárnosti výdavkov, posilnila terénne kontroly projektov priamo na mieste nad rámec požiadaviek EÚ a kontrolórov vybavila aplikáciami na kontrolu oprávnenosti vynaložených nákladov.

Vladimír Machalík
Hovorca | Riaditeľ odboru komunikácie a marketingu

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq

K téme

BILLA plánuje výrazne posilniť podporu domácich výrobcov potravín Iniciatíva poľnohospodárov vystúpi pred médiá s osobou vyšetrovanou pre subvenčné podvody

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.