Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. februára 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Počet  zubrov pri Topoľčiankach atakuje historické rekordy

BRATISLAVA 22. februára –

Počet zubrov pri Topoľčiankach atakuje historické rekordy

Topoľčianky, 22. 2. 2017 – Podnik LESY Slovenskej republiky chovom pri Topoľčiankach už takmer 60 rokov prispieva k záchrane zubra hrivnatého.

„Neoddeliteľnou súčasťou práce nášho rezortu je aj odborná činnosť zameraná na zachovanie, zveľaďovanie a ochranu genofondu zveri ako prírodného bohatstva Slovenska,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. „Starostlivosť o zvieratá je koníček aj poslanie zároveň, za ktorými sa skrýva množstvo práce vynaloženej pri starostlivosti o  zver, ako aj láska, úcta i rešpekt k prírode.“

Iba málokedy v histórii chovu zubrov bolo možné vidieť spolu početne tak veľkú čriedu zubrov. Počet zvierat sa vlani zvýšil o 11 mláďat a v súčasnosti dosahuje 33 kusov. Najviac tu žilo 37 kusov zvierat. Vzhľadom na to, že zvernica bola pôvodne navrhnutá na optimálny počet osem až 12 zubrov, časť týchto mohutných zvierat bude v nasledujúcich týždňoch prevezená do maďarského národného parku Őrség.

„Ide o 11 zubrov, o ďalších štyroch majú záujem tiež maďarskí partneri,“ spresnil Milan Garaj, riaditeľ odštepného závodu štátneho podniku LESY SR Topoľčianky, ktorý má zubriu zvernicu v svoje správe. Zubrom sa podľa Garaja výnimočne dobre darí najmä od doby, keď sa podarilo v spolupráci s Vysokou školou pôdohospodárskou v Nitre vyšpecifikovať presné zloženie kŕmnej zmesi, ktorá zohľadňuje potreby zvierat. Ročne týchto granúl spotrebujú 28 ton a k tomu v zimnom období 20 ton sena.

Aj keď bude prevoz zubrov technicky náročný, pre podnik LESY Slovenskej republiky je to jediná možnosť, ako početnosť tohto chráneného živočícha znížiť v zvernici na prijateľnú úroveň. Zvieratá určené na prevoz už teraz postupne oddeľujú. Pred prevozom ich bude najskôr potrebné očipovať a potom zaistiť ich bezpečnú prepravu. Rozšíriť populáciu zubrov v Maďarku by malo deväť samíc a dvaja vlani narodení samčekovia. V súlade s medzinárodným dohovorom sa mená všetkých slovenských zubrov začínajú na Si. K južným susedom tak odcestujú napríklad Singa, Sibera či Sigur.

Od vzniku zvernice v roku 1958 sa v Zubrej zvernici narodilo viac ako 200 zubrov, čo je významný príspevok k záchrane zubra ako živočíšneho druhu. Prvoradou úlohou Zubrej zvernice je chov zubra hrivnatého horskej línie. Dočasne je vo zvernici umiestnená na vyliečenie aj zranená zubrica z Polonín, ktorá by sa mala v priebehu tohto roka vrátiť do voľnej prírody. Všetky v zajatí chované zubry sú zaznamenané v plemennej knihe zubrov, ktorú vedie prof. Wanda Olech vo Varšave. Každý chovateľ je povinný viesť podrobnú evidenciu pôvodu zubrov a všetky chovateľské opatrenia, vyraďovanie zvierat z chovu a zaraďovanie nových zvierat do chovu musí byť prekonzultované a vopred schválené s vedúcou plemennej knihy zubrov.

Michal Feik
Odbor komunikácie a marketingu

K téme

BILLA plánuje výrazne posilniť podporu domácich výrobcov potravín Iniciatíva poľnohospodárov vystúpi pred médiá s osobou vyšetrovanou pre subvenčné podvody

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.