Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. decembra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: MPRV bude realizovať aktualizáciu registra ovocných sadov

BRATISLAVA 23. decembra –

– Tri a pol milióna eur na aktualizáciu dát o stave pestovania ovocia na Slovensku
– Spolupráca so 158 pestovateľmi najviac zasiahnutými neskorými mrazmi
– Klimatické zmeny prinášajú nové riziká do sektora pestovania ovocia

O klimatických zmenách, potrebe zachovania ovocinárstva v SR a možných spôsoboch podpory dnes na pôde rezortu financií rokovali ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná a minister financií Peter Kažimír s predstaviteľmi Ovocinárskej únie Slovenska. Na analýzu možných klimatických dopadov a stanovenie politiky v oblasti ovocinárstva bude MPRV SR v spolupráci s ovocinármi realizovať aktualizáciu registra ovocných sadov v objeme tri a pol milióna eur.

„Klimatické zmeny prinášajú so sebou čoraz väčšie výkyvy počasia, na ktoré musíme reagovať. Pripravujeme preto nielen rizikový fond, ale v spolupráci s ovocinármi potrebujeme získať exaktné informácie o možných dopadoch. Slovensko nesmie o domáce ovocie prísť,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Ministerstvo pôdohospodárstva a ministerstvo financií tak vynaložia na aktualizáciu registra ovocných sadov tri a pol milióna eur. Aktualizáciu registra ovocných sadov vykonáva Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky (ÚKSÚP). Od poškodených ovocinárov získava informácie o sadoch, pestovateľoch, plochách ovocných sadov aj ich technologickom stave. Dotazníky zasiela evidovaným ovocinárom v Registri ovocných sadov ÚKSÚP, plniacim si oznamovaciu povinnosť voči ÚKSÚP, ktorých priemerná produkcia daného ovocia v sade za roky 2013 – 2015 dosiahla v tonách na hektár viac ako 30 % priemeru konkrétneho druhu ovocia v sade za roky 2013 – 2015.

V roku 2016 zažili ovocinári v SR neskoré mrazy, aké tu neboli 65 rokov. Výrazne ovplyvnili 158 pestovateľov a 2 800 ha sadov. Mrazy zasiahli jablone, hrušky, broskyne, marhule, slivky, čerešne a jahody. Odhady agrorezortu ukazujú, že u najpestovanejších druhov ovocia klesla úroda na hektár medziročne u hrušiek o 40 % a u jabĺk dokonca o viac ako polovicu.

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq

K téme

BILLA plánuje výrazne posilniť podporu domácich výrobcov potravín Iniciatíva poľnohospodárov vystúpi pred médiá s osobou vyšetrovanou pre subvenčné podvody

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.