Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. júna 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Ministerka Matečná na stretnutí s vedením SPU

BRATISLAVA 21. júna –

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná sa stretla s rektorom Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre Petrom Bielikom a s vedením fakúlt univerzity. Hlavnou témou bolo zvyšovanie atraktivity sektora poľnohospodárstva a kvality vzdelávania.

„Našim strategickým cieľom je pozdvihnúť úroveň poľnohospodárstva a zlepšiť vnímanie celého sektora vo verejnosti,“ uviedla na stretnutí ministerka Gabriela Matečná. „Poľnohospodári nie sú len tí, ktorí obrazne povedené sedia za volantom traktora. Zabezpečujú nám zdravé a kvalitné potraviny a neraz pracujú so sofistikovanými modernými technológiami.“ Ministerka zároveň priznala, že v celom sektore chýbajú kvalifikovaní ľudia. Rovnako chýba absolventom dostatočná prax. Preto sa chce aj v spolupráci s univerzitou zamerať na propagáciu a marketing s cieľom zvýšiť záujem o štúdium ale aj prácu v poľnohospodárstve a potravinárstve.

Viacerí zástupcovia z fakúlt SPU pripomenuli dôležitosť zabezpečenia potravinovej sebestačnosti Slovenska či čerpanie grantov na rozvojové projekty. Témou bola aj certifikácia laboratórií, ktorými disponuje aj SPU. Jednou z možností ako podporiť výskum v slovenskom poľnohospodárstve, je napríklad certifikácia pivovarníckych laboratórií. V súčasnosti si totiž slovenskí výrobcovia piva musia dať certifikovať produkty v zahraničí napriek tomu, že existujú na Slovensku výskumné laboratóriá, ktoré by to dokázali zabezpečiť. „Nemôžeme byť dobrí vo všetkom, ale sú odvetvia v poľnohospodárstve, v ktorých Slovensko patrí doslova medzi svetovú špičku. Pivovarníctvo tam určite zaradiť môžeme,“ uzavrela ministerka.

Ministerka pôdohospodárstva si zároveň pozrela moderné laboratóriá Agrobiotech. Ide o výskumné centrum, ktoré sa zameriava na aplikovaný výskum v oblasti agrobiológie, biotechnológií a technológií v poľnohospodárstve, potravinárstve a bioenergetike. Je vybavené špičkovou výskumnou infraštruktúrou, ktorá umožňuje realizáciu výskumu na medzinárodnej úrovni.

Ing. Michal FEIK
Odbor komunikácie a marketingu

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.