Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. júna 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Ministerka Gabriela Matečná na stretnutí s vinármi

BRATISLAVA 7. júna –

Ministerka Gabriela Matečná na stretnutí s vinármi: Slovensko má kvalitné vína, na ktoré môžeme byť hrdí

Slovensko má vynikajúce a kvalitné vína, na ktoré môžeme byť hrdí, uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, na stretnutí so Zväzom vinohradníkov a vinárov. Podľa ministerky je vinársky sektor jeden z najlepšie fungujúcich v slovenskom poľnohospodárstve.

Na Slovensku sa zachováva trend výroby vín najvyššej kvality, ktoré tvoria viac ako 85 percent z celkovej produkcie. Vinári spracovávajú takmer výlučne slovenské hrozno. V roku 2015 vyprodukovali vinári viac ako 51 tisíc ton hrozna na ploche 15 tisíc hektárov.

Vinári a vinohradníci na stretnutí s ministerkou otvorili témy nekalých obchodných praktík, administratívnych prekážok pri vyplácaní financií z programu rozvoja vidieka, ale aj následkov mrazov. Kontroly Štátnej veterinárnej a potravinovej správy odhalili viacero prípadov, kedy bol geografický pôvod v rozpore s deklaráciou pôvodu krajiny Slovensko. Rovnako kontroly odhalili v niektorých prípadoch aj výrazný prídavok repného cukru. Ako uviedli na stretnutí vinári a vinohradníci, zväz investuje nemalé prostriedky do podpory konzumácie kvalitných slovenských vín a falšovanie krajiny pôvody vín kvalitu ničí.

Ministerka Gabriela Matečná sa prostredníctvom Poľnohospodárskej platobnej agentúry bude zasadzovať o zníženie administratívnej záťaže pri poukazovaní platieb. Takisto prisľúbila podporu pri odškodnení vinohradníkov, ktorých postihli jarné mrazy. Napriek tomu, že vinohradníci sa snažili prvé dni chrániť vinohrady rôznymi spôsobmi najmä zadymovaním, postihnuté boli najmä nitrianska oblasť a malokarpatská oblasť. Takmer bez problémov sú lokality na východe Slovenska. Z celkovej výmery obhospodarovaných vinohradov je odhadovaná škoda 40-50 percent, miestami až 80 percent. Predbežne vyčíslené priame škody na tržbách dosahujú 8,4 mil. eur. Údaje nie sú konečné, naďalej prebieha zber údajov, ale aj inventarizácia porastov od poškodených poľnohospodárskych subjektov.

V roku 2015 dosiahol zahraničný obchod v komodite víno negatívne obchodné saldo vo výške 47,414 mil. eur. Export dosiahol hodnotu 16,057 mil. eur, pričom kľúčovým cieľovým trhom bola Česká republika (14,8 mil. eur). Dovoz vína dosiahol hodnotu 63,472 mil. eur. Najvýznamnejšími dodávateľmi vína boli Maďarsko (10,1 mil. eur), Česká republika (6,7 mil. eur), Španielsko (6,3 mil. eur) a Taliansko (5,7 mil. eur).

Ing. Michal FEIK
Odbor komunikácie a marketingu

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;me

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.