Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. januára 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: G. Matečná: Slovensko musí byť v Európe počuť

BRATISLAVA 25. januára –

G. Matečná: Slovensko musí byť v Európe počuť. Slovenské predsedníctvo významne ovplyvnilo európske poľnohospodárstvo.

· Prelomový úspech v boji proti nekalým obchodným praktikám
· Jednomyseľné dohody v rokovaniach o rybolovných kvótach
· Predsedníctvo pre slovenský agrorezort pokračuje v lesníctve, fytosanitárnych a veterinárnych témach

Slovensko v oblasti poľnohospodárstva dosiahlo počas polročného predsedníctva v Rade Európskej únie významné úspechy. V boji proti nekalým obchodným praktikám závermi Rady a zaradením tejto témy do pracovného programu Európskej komisie dosiahlo historický pokrok.

„Slovenská agrárna diplomacia zaskočila úspechmi aj veľké krajiny ako je Nemecko, či Francúzsko. Úspech v boji proti nekalým obchodným praktikám, ktoré Európska komisia odmietala, jednomyseľné hlasovania o rybolovných kvótach, či aktivity v oblasti lesníctva budú v únii dlho rezonovať,“ povedala Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

V oblasti poľnohospodárstva slovenské predsedníctvo (SK PRES) dosiahlo obrovský úspech pri posilnení postavenia poľnohospodárov v potravinovom dodávateľskom reťazci. Členské štáty sa vďaka aktivitám SR po prvýkrát v histórii jednohlasne zhodli na potrebe riešenia nekalých obchodných praktík legislatívnymi a nelegislatívnymi opatreniami na celoeurópskej úrovni. Európska komisia preto zahrnula túto oblasť do pracovného plánu na rok 2017.

V rybárskej politike SK PRES dosiahlo jednomyseľnú dohodu vo všetkých štyroch nezávislých nariadeniach Rady a to pre hlbokomorské druhy, Baltické more, Čierne more a ostatné rybolovné oblasti patriace EÚ a mimo EÚ. Významný úspech dosiahlo aj v sektore sladkovodnej akvakultúry nariadením Európskeho parlamentu a Rady o vytvorení rámca EÚ pre zber, správu a využívanie údajov v odvetví rybárstva.

V oblasti lesníctva prijali krajiny EÚ významnú „Bratislavskú deklaráciu o lesoch“. Tá zdôrazňuje význam a nezastupiteľnú úlohu lesov a lesnícko-drevárskeho komplexu v kontecte súčasných výziev ako sú prechod na biohospodárstvo, Parížska klimatická dohoda, či Energetická únia. Slovensko taktiež koordinuje aj spoločnú pozíciu EÚ k návrhu strategického plánu OSN pre lesy.

V rámci pokračujúceho procesu zjednodušenia Spoločnej poľnohospodárskej politiky, Rada pod vedením SK PRES, dosiahla pokrok a prispela tak k zníženiu administratívnej záťaže. V tejto súvislosti boli inicializované aj prvotné diskusie o budúcnosti novej politiky po roku 2020.

Na rozdiel od iných rezortov však slovenský agrorezort s predsedníckymi aktivitami nekončí. V rámci maltského predsedníctva totiž experti zo Slovensku riešia témy lesníctva, veterinárnych a fytosanitárnych (rastlinných) tém. Malta si ich vyžiadala pre ich špičkovú odbornosť a uprednostnila ich tak v rámci programu Tria pred odborníkmi z Holandska.

„Slovenská agrárna diplomacia dosiahla významné úspechy. Pre nás to však nie je koniec. Slovensko musí byť v Európe počuť. V aktivitách za slovenských aj za európskych farmárov budeme intenzívne pokračovať aj naďalej. Či už ide o boj proti nekalým obchodným praktikám, udržateľné lesné hospodárenie alebo budúcnosť Spoločnej poľnohospodárskej politiky,“ dodala ministerka Gabriela Matečná.

Vladimír Machalík,
Riaditeľ odboru komunikácie/hovorca

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.