Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. septembra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Experti EÚ sa zišli na stretnutí k situácii na trhu s mliekom

BRATISLAVA 20. septembra –

Bez zvýšenia organizovanosti nie je možné posilniť postavenie poľnohospodárov, ani vyriešiť mliečnu krízu

Experti Európskej únie sa zišli na stretnutí k situácii na trhu s mliekom. Poukázali na potrebu zvýšenia organizovanosti v sektore. Bez toho je šanca na zlepšenie podmienok postavenia poľnohospodárov v reťazci veľmi malá.
Stretnutia, ktoré sa konalo 16. 9. 2016 v Bruseli, sa okrem vysokých predstaviteľov jednotlivých členských štátov EÚ a generálnych riaditeľov DG AGRI, zúčastnili aj členovia Agricultural Market Task Force, poradného orgánu Európskej komisie. Stretnutie spoluorganizovalo aj slovenské predsedníctvo v Rade EÚ SK PRES.
Cieľom zasadnutia bolo prediskutovať nástroje, ktoré by viedli k zabezpečeniu dostatočného príjmu pre poľnohospodárov a príprava vhodných opatrení pri výskyte krízy. Počas zasadnutia viacero účastníkov poukázalo na nevyhnutnosť zvýšenia organizovanosť poľnohospodárov v sektore. Bez toho je šanca na zlepšenie podmienok postavenia poľnohospodárov v potravinovom dodávateľskom reťazci veľmi malá. „Je potrebné posilniť dôveru v spoločnú poľnohospodársku politiku EÚ, ktorá má pomôcť aj pri zdolávaní takých kríz ako je napríklad kríza v mliečnom sektore,“ uviedol Štefan Ryba, zástupca Slovenska a generálny riaditeľ sekcie poľnohospodárstva Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Spoločná poľnohospodárska politika obsahuje množstvo ustanovení a mechanizmov, ktoré riadia výrobu a spracovanie poľnohospodárskych výrobkov a obchodovanie s nimi. V súčasnosti sa jej ťažiskom stáva vidiecky rozvoj.
Task Force sa snaží hľadať riešenia aj v štrukturálnych zmenách sektora a upozorňuje, že žiadne nové opatrenia by nemali viesť k nárastu administratívnej záťaže, také opatrenia by boli neprijateľné. Predseda Agricultural Market Task Force Cees P. Veerman poukázal na dôležitosť vedy, výskumu a vzdelávania. Jedine v inováciách je podľa neho zahrnutý pokrok, ktorý môže pomôcť zvyšovať konkurencieschopnosť európskych poľnohospodárov. K záležitostiam prediskutovaným na zasadnutí sa Európska komisia plánuje vrátiť a to aj prostredníctvom diskusie o správe o mliečnom balíčku. Tá by mala byť predmetom diskusie Rady ministrov v decembri, rovnako ako aj záverečná správa skupiny Task Force.

Ing. Michal Feik
Odbor komunikácie a marketingu
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;me

K téme

BILLA plánuje výrazne posilniť podporu domácich výrobcov potravín Iniciatíva poľnohospodárov vystúpi pred médiá s osobou vyšetrovanou pre subvenčné podvody

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.