Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. augusta 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: EK nezastaví financovanie Programu rozvoja vidieka SR

BRATISLAVA 8. augusta –

Európska komisia nezastaví financovanie Programu rozvoja vidieka SR 2014 – 2020

– MPRV SR a PPA odvrátili hrozbu zastavenia financovania PRV 2014 – 2020 predstavením plánu transparentnosti a prísnych kontrol oprávnenosti výdavkov
– PPA začne detailné kontroly stoviek zazmluvnených projektov PRV SR 2014 -2020

Európska komisia Slovenskej republike nepozastaví financovanie Programu rozvoja vidieka SR 2014 – 2020. Počas rokovaní v Bruseli sa na tom dohodli zástupcovia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR), Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), Európskej komisie (EK) a Auditu Európskej komisie.

Implementácia Programu rozvoja vidieka 2014 – 2020 v minulých rokoch vyvolala na strane prijímateľov a Európskej komisie znepokojenie. Výhradami EK boli transparentnosť hodnotenia projektov a nerovnomerné čerpanie prostriedkov počas celého programovacieho obdobia. Z objemu Programu rozvoja vidieka 1,2 miliardy euro na roky 2014 – 2020 bolo totiž už za prvé dva roky programu, do konca marca 2016, alokovaných v rámci výziev až 85 % prostriedkov, čiže jedna miliarda eur. EK preto začala zvažovať pozastavenie financovania PRV a zastavenie kontrahovania projektov.

MPRV SR a PPA preto predstavili EK opatrenia na riešenie situácie k výhradám, ktoré komisia vzniesla počas rokovania pred Monitorovacím výborom PRV SR 2014 – 2020. „Naše návrhy transparentných procesov a prísne overovanie hospodárnosti vynakladania prostriedkami zástupcovia Európskej komisie privítali. Nedošlo tak a ani nedochádza k spochybneniu samotného Programu rozvoja vidieka SR 2014 – 2020,“ uviedol Juraj Kožuch, generálny riaditeľ PPA. Práve plán transparentnosti a prísnej kontroly oprávnenosti výdavkov, ktorý predstavila PPA presvedčil EK o nepozastavení financovania prostriedkov a kontrahovania v rámci programu pre Slovensko.

PPA spustí dôkladné overovanie postupu verejného obstarávania na strane prijímateľov, kontroly oprávnenosti výdavkov a hospodárnosti ich vynakladania, pričom bude realizovať prísnu kontrolu žiadostí o platbu a preverovať opatrenia a výzvy. Kontroly tak čakajú stovky zazmluvnených projektov. Následne Európska komisia vykoná na jeseň 2016 audit na pôde PPA, ktorý overí aj realizáciu nasadených opatrení. Vzhľadom na vyťaženie súvisiace s nasadzovaním opatrení a kontrol, predpokladá PPA vydanie ďalších výziev PRV až v budúcom roku.

Mgr. Vladimír Machalík
Hovorca rezortu

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.