Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. júla 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MPRV: Agrorezort podporí chovateľov dojníc a prasníc vyše štyrmi miliónmi eur

BRATISLAVA 10. júla –

Jednorazová finančná podpora na dojnice a prasnice Finančná pomoc v celkovej hodnote vyše štyri milióny eur Podpora na takmer 108 000 dojníc a cez 27 000 prasnícMinisterstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV SR) prostredníctvom Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) finančne podporí sektor mlieka a bravčového mäsa. Celková výška podpory na dojnice a prasnice predstavuje vyše štyri milióny eur.

„Jednorazovú pomoc poskytneme chovateľom v sektoroch, ktoré boli najviac negatívne postihnuté nerovnováhou na trhu spôsobenou cenovými výkyvmi. Slovensko si musí živočíšnu výrobu udržať. Naše chovy sú prísne kontrolované Štátnou veterinárnou a potravinovou správou a dokážu garantovať vysokú kvalitu pre slovenského spotrebiteľa,“ povedala Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

PPA prijala od žiadateľov takmer 400 žiadostí na dojnice, 60 žiadostí na prasnice a temer 30 žiadostí na dojnice aj prasnice. „Na základe prijatých žiadostí poskytneme podporu celkovo na 107 320 dojníc a 27 247 prasníc. Žiadateľom pomoc vyplatíme do 30. septembra,“ uviedol Juraj Kožuch generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

PPA udelí podporu jednorazovo ako výnimočnú pomoc z prostriedkov Európskej únie a dodatočnú podporu k výnimočnej pomoci z prostriedkov štátneho rozpočtu. Celková výška podpory v sektoroch mlieka a bravčového mäsa je 4,12 milióna eur. Podpora predstavuje v oboch sektoroch zhodne po 2,06 milióna eur. Na základe predložených žiadostí podľa stavov dojníc a prasníc evidovaných v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat bola stanovená výška pomoci na jednu dojnicu 19,22 eura a na jednu prasnicu 75,71 eura.

Podmienkou poskytnutia podpory bolo, aby žiadateľ vykonával poľnohospodársku činnosť na území Slovenskej republiky. Aby mal dojnice alebo prasnice evidované v Centrálnom registri hospodárskych zvierat k 30. septembru 2016 a chované v chovoch, v ktorých je zabezpečený výkon kontroly úžitkovosti. Žiadosti predkladali chovatelia od 6. marca do 4. apríla 2017 na základe výzvy, ktorú zverejnila PPA.

Zuzana Peiger Ačjaková
Odbor komunikácie a marketingu

K téme

Odborníci podporujú väčšiu dostupnosť liekov proti parazitom Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.