Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. mája 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: Zasadnutie komisie pre spoluprácu medzi SR a Ruskou federáciou

BRATISLAVA 6. mája –

V dňoch 5. – 6. mája 2015 sa v Bratislave konalo plenárne zasadnutie Medzivládnej komisie pre hospodársku a vedecko-technickú spoluprácu medzi Slovenskou republikou a Ruskou federáciou. Slovenskú delegáciu viedol vicepremiér pre investície Ľubomír Vážny, ruskú minister priemyslu a obchodu Ruskej federácie Denis Manturov.

Na zasadnutí boli posúdené aktuálne otázky dvojstrannej hospodárskej spolupráce a základné smery ďalšieho rozvoja. Strany konštatovali obojstranný záujem o ďalší rozvoj rusko-slovenskej spolupráce vo všetkých oblastiach partnerstva. Prioritnými oblasťami v rozvoji vzájomnej spolupráce zostala oblasť energetiky vrátane jadrovej, priemyslu, rozvoja dopravnej infraštruktúry, poľnohospodárstva a vojensko-technickej spolupráce.

Strany kladne zhodnotili doterajšie výsledky regionálnej spolupráce, definovali perspektívy jej smerovania a podporujú rozvoj priamych kontaktov medzi regiónmi oboch krajín. Vzájomne sa informovali o sociálno-ekonomickom vývoji Slovenskej republiky a Ruskej federácie a prerokovali aktuálne otázky slovensko-ruskej hospodárskej a vedecko-technickej spolupráce.

Podľa údajov Slovenského štatistického úradu objem vzájomného obchodu medzi Slovenskou republikou a Ruskou federáciou dosiahol v roku 2014 7 mld. EUR (9,3 mld. USD) (19,5% medziročný pokles). Slovenský export dosiahol 2,1 mld. EUR (2,8 mld. USD) (19,5% medziročný pokles) a import dosiahol 4,9 (6,5 mld. USD) (20% medziročný pokles).

Podľa údajov Federálneho colného úradu Ruskej federácie objem vzájomného obchodu medzi Slovenskou republikou a Ruskou federáciou dosiahol v roku 2014 8,1 mld. USD (14,2% medziročný pokles). Slovenský export do Ruskej federácie predstavoval 2,9 mld. USD (19% medziročný pokles) a ruský export do Slovenskej republiky predstavoval 5,2 mld. USD (11,3% medziročný pokles).

V oblasti plynárenstva slovenská strana vyjadrila znepokojenie v spojitosti so znížením denných dodávok ruského zemného plynu do Slovenskej republiky, ktoré boli od septembra 2014 do marca 2015 a je presvedčená, že ďalšie dodávky ruského plynu na Slovensko budú v súlade so záväzkami strán v rámci existujúceho kontraktu medzi OOO „Gazprom export“ a SPP, a. s.. Strany vyjadrili záujem pokračovať v dlhodobej spolupráci v oblasti spoľahlivých dodávok plynu do Slovenskej republiky a tranzitu plynu cez jej územie. Slovenská strana spoločne s prevádzkovateľom prepravnej siete eustream a.s. potvrdzuje pripravenosť a záujem v pokračovaní dialógu s ruskými partnermi o perspektívach infraštruktúrnych projektov v oblasti plynárenstva s cieľom zabezpečenia spoľahlivosti dodávok ruského zemného plynu pre Slovenskú republiku a iné európske štáty.

V oblasti jadrovej energetiky komisia oceňuje úspešný rozvoj rusko-slovenskej spolupráce, ktorá zabezpečuje spoľahlivé a bezpečné využívanie jadrových elektrární (JE) v SR. Strany vyjadrili zainteresovanosť na pokračovaní plynulých a dlhodobých dodávok jadrového paliva pre prevádzkované aj nové bloky JE v SR počas celej doby ich prevádzky.

Komisia potvrdzuje pripravenosť ruských organizácií zúčastňovať sa na prácach pri modernizácii prevádzkovaných blokov slovenských JE aj pri dostavbe jadrových blokov EMO 3,4 v Mochovciach. Ruská strana potvrdila svoj záujem na účasti v projektoch výstavby nových blokov JE na území SR, ako aj pripravenosť zúčastniť sa na prácach pri predlžovaní doby životnosti JE Bohunice, zvyšovaní výkonu, modernizácii systémov, údržbe a opravách zariadení, dodávke zariadení a náhradných dielov pre existujúce bloky jadrových elektrární v SR.

V oblasti priemyslu komisia víta snahu strán zameranú na rozšírenie spolupráce a podporuje ich záujem o vytvorenie pracovnej skupiny. Ruská strana ponúka slovenským priemyselným spoločnostiam, ktoré majú záujem na dlhodobom a obojstranne výhodnom partnerstve, zvážiť možnosť stať sa rezidentmi voľnej ekonomickej zóny priemyselno-ekonomického zamerania na území Astrachánskej oblasti. Zároveň poukázala na záujem spoločností zo Sverdlovskej oblasti o nadviazanie spolupráce so Slovenskou republikou v oblasti dodávok zariadení a materiálov rôzneho charakteru, ako aj záujem o spoluprácu na projektoch v oblasti modernizácie vlakových súprav a modernizácie energetických kapacít a distribučných sietí na Slovensku.

V oblasti vedy, techniky a školstva strany pozitívne hodnotia výsledky programu výmeny študentov v rokoch 2014/2015. Dohodli sa na začatí prípravných prác na zabezpečení programu výmeny študentov na obdobie rokov 2015/2016 a na pokračovaní prípravy Memoranda o porozumení v oblasti poskytovania grantov v oblasti vedecko-technickej spolupráce.

Strany sa ďalej dohodli pokračovať v spolupráci za účelom dokončenia projektu Cyklotrónového centra Slovenskej republiky. Zodpovedné strany sa dohodli na zmene tovarového plnenia za finančné plnenie v rámci riešenia otázky vysporiadania záväzku v rámci deblokácie ruského dlhu. Slovenská strana posúdi adekvátnosť finančného plnenia až po predložení ponuky z ruskej strany.

V oblasti vojensko-technickej spolupráce komisia odporučila o. i. spolupracovať pri zabezpečení servisu lietadiel MiG-29, ako aj pri zabezpečení prevádzky a opráv vrtuľníkov Mi 17 vzdušných síl Slovenskej republiky.

Nasledujúce riadne zasadnutie komisie bude v Moskve ešte tento rok, termín bude dohodnutý diplomatickou cestou.

Komunikačné oddelenie
Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Výzva na podporu účasti Taiwanu v ICAO. Lin Chia-lung, minister dopravy a komunikácií Čínskej republiky (Taiwan)

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.