Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. marca 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: Z odoslaných poukážok na plyn vyplatili takmer 1,3 milióna

BRATISLAVA 3. marca –

Príspevok na plyn bol k 3. marcu 2016 vyplatený v objeme 1 271 972 kusov poukážok, čo predstavuje približne 41,12 milióna eur. Z celkového objemu je to 89,39%, pričom 129 671 kusov poukazov si adresáti ešte na pobočky pošty prevziať neprišli. Približne 21 220 kusov vráti Slovenská pošta MH SR, pretože sa ich nepodarilo adresátom buď doručiť alebo z rôznych dôvodov vyplatiť.

MH SR registruje v súvislosti s vyplácaním príspevkov na plyn na emailovej adrese hsr.sk , ktorú pre tento účel zriadilo stovky rôznych podnetov od občanov. Najčastejším dôvodom nespokojnosti občanov je výška príspevku, pričom ide zväčša o situáciu, kedy občania priraďujú k príspevku na plyn faktúru za nesprávne zúčtovacie obdobie a nie za zúčtovacie obdobie pred 1. novembrom 2015. MH SR však registruje veľké množstvo prípadov, kedy je nesprávna výška príspevku vypočítaná z dôvodu poskytnutia nekompletných údajov od dodávateľov. Spoločnosť RWE v databáze neoznačila vyše 4 900 odberateľov, ktorí počas zúčtovacieho obdobia menili dodávateľa plynu a nedošlo tak k spárovaniu údajov o spotrebe plynu od všetkých dodávateľov a v mnohých prípadoch uviedla u svojich odberateľoch nesprávne adresy pobytu. Druhým najčastejším dôvodom podnetov sú neaktualizované údaje samotnými občanmi, ktorí zabudli nahlásiť zmenu odberateľa a aktualizáciu zmluvy o odbere plynu (napríklad po úmrtí partnera) alebo adresu trvalého pobytu. Zaznamenali sme prípad, kedy rodina nenahlásila zmenu odberateľa po úmrtí 46 rokov. Na druhej strane nezaznamenalo MH SR ani jediný prípad, kedy by bol príspevok zaslaný niekomu, kto by nebol odberateľom plynu. Vo všetkých podozrivých prípadoch sa potvrdilo, že adresát bol majiteľom viacerých nehnuteľností a príspevok bol zaslaný za odber plynu v niektorej z nich. Deväť občanov príspevok na plyn vrátilo na adresu MH SR v celkovom objeme 240 eur.

MH SR všetky podnety postupne posudzuje a po ich preverení a aktualizovaní údajov občanmi bude postupne v nasledujúcich mesiacoch zasielať príspevky opätovne. Príspevky, ktoré sa ani do konca roka nepodarí doručiť alebo vyplatiť adresátom sa vrátia do štátneho rozpočtu.

Dodávatelia plynu vyplácaním príspevku na plyn zároveň získali v mimoriadne krátkom časovom období vo svojich databázach aktualizáciu všetkých údajov odberateľov, akú by zrejme neboli schopní zabezpečiť ani na základe adresných výziev občanom.

Miriam Žiaková
hovorkyňa ministra hospodárstva

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Potrebujete poslať balík, či vrátiť tovar do e-shopu? Nečakajte v rade

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.