Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. apríla 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: Vláda rozhodne o poskytnutí investičnej pomoci

BRATISLAVA 15. apríla –

Ministerstvo hospodárstva SR predkladá na zajtrajšie rokovanie vlády SR (16.4.2014) šesť investičných zámerov na schválenie poskytnutia investičnej pomoci. Dôležitým aspektom podpory týchto zámerov je podpora tvorby nových pracovných miest a znižovanie regionálnych rozdielov na Slovensku.
Ide o spoločnosti Schindler Dunajská Streda, a.s., INA Kysuce, spol. s r.o. (Kysucké Nové Mesto), Schaeffler Slovensko, spol. s r.o. (Žilina), Unomedical s.r.o. (Michalovce), Embraco Slovakia, s.r.o. (Spišská Nová Ves) a FLAMEshoes s.r.o. (Bardejov).
„Ukazuje sa, že nastúpený trend je správny. Stratégia ministerstva sústrediť pomoc do regiónov, ktoré najviac potrebujú zvyšovať zamestnanosť, prináša ovocie“, povedal v tejto súvislosti minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský.
V prevažnej miere ide o investičné zámery rozšírenia existujúcich závodov v priemyselnej výrobe, ktorých výsledkom bude zvýšenie produkcie, podstatná modernizácia technologického vybavenia a zvýšenie konkurencieschopnosti etablovaných podnikov na Slovensku. Napríklad spoločnosť Schaeffler Slovensko, spol. s r.o. plánuje vybudovať centrum strategických služieb, v ktorom sa budú poskytovať služby s vyššou pridanou hodnotou na medzinárodnej úrovni. Podobné je to aj v prípade spoločnosti Embracco.
„Predkladané investičné zámery by mali vytvoriť celkovo 226 nových pracovných miest na Východnom Slovensku, 165 na Strednom Slovensku a zvyšok na Západnom Slovensku (Dunajská Streda). Celkovo sa tak podporí vytvorenie 657 nových pracovných miest“, povedal k projektom minister T. Malatinský.
Prevažná časť investičnej pomoci bude v prípade schválenia poskytnutá vo forme úľav na dani z príjmov, čo je z pohľadu štátneho rozpočtu pozitívne. Investori musia realizovať investičné zámery, byť úspešní na trhu, dosahovať zisky a vykazovať daňovú povinnosť na Slovensku, aby mohli časť tejto daňovej povinnosti čerpať vo forme úľavy na dani z príjmov. Celkové odhadované príjmy štátneho rozpočtu v spojitosti s realizáciou týchto investícií predstavujú sumu viac ako 120 miliónov Eur.
Dôležitým aspektom poskytovania investičnej pomoci je aj skutočnosť, že do značnej miery ide o presun finančných prostriedkov poskytnutých na investičné zámery v minulosti, ktoré nedokázali v plnej miere naplniť ambiciózne plány z predkrízového obdobia. To malo za následok zrušenie pôvodných rozhodnutí o poskytnutí investičnej pomoci v celkovej výške 109,6 mil. eur. Žiadna z týchto spoločností sa však zo Slovenska nechystá odísť a aj napriek nižším parametrom pôvodných projektov vyrába a zamestnáva na Slovensku naďalej a to aj bez čerpania pomoci.
„Môžem potvrdiť, že na vysokej úrovni rokujeme so štyrmi investormi, ktorých investície presiahnu 1,6 miliardy eur. S tým je spojená samozrejme aj zamestnanosť. Ide takmer o štyritisíc nových pracovných miest. Dúfam, že už veľmi skoro prídu pre Slovensko dobré správy“, dodal k plánom na najbližšie obdobie minister T. Malatinský.

Stanislav Jurikovič
hovorca ministra hospodárstva SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Čiastočné uvoľnenie cien energií by pomohlo zatepliť 50-tisíc rodinných domov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.