Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. novembra 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: Postoj k plánovanému projektu Nord Stream 2

BRATISLAVA 27. novembra –

Minister Hudák prezentoval v Bruseli postoj k plánovanému projektu Nord Stream 2

Rada pre energetiku sa 26.11. na zasadnutí v Bruseli zaoberala aj správou Európskej komisie o spoločnom energetickom trhu Európskej únie. Slovenská strana podporila progres, ktorý sa doteraz podarilo dosiahnuť a zároveň sa vytýčili priority, vrátane znižovania fosílnych palív so súčasným zachovaním energetického mixu. Pre Slovensko je totiž nevyhnutná flexibilita pre jadrovú energiu. Ďalšou z tém bol projekt Nord Stream 2.
„Vystúpil som ohľadom projektu Nord Stream 2 alebo rozšírenia severného toku plynu z Ruskej federácie do Európy, ktoré by šlo popod Baltské more do Nemecka. Ide o rozšírenie existujúceho plynovodu a je to potenciálna hrozba. Žiaden plyn by už nemusel totiž tiecť cez územie Ukrajiny a Slovenska na západ. A to by bolo proti záujmom EÚ. Zorganizovali sme preto skupinu krajín, ktorá má podobný názor ako my,“ ozrejmil svoj postup minister hospodárstva Vazil Hudák.
Podľa neho to nie je len problém Slovenska, ale otázka toho, ako budeme budovať energetickú bezpečnosť Európskej únie. Severný tok a jeho rozšírenie by iba zvýšil závislosť Európy od jedného zdroja plynu (Ruskej federácie) a od jedného konkrétneho spôsobu, ako sa dopraví plyn do Európskej únie. „Výstavba by znamenala ďalšie náklady, čo by sa premietlo do ceny plynu pre európskych spotrebiteľov, kde nevidíme logiku, keďže už máme plynovod cez Ukrajinu na Slovensko. Podľa nás nemá zmysel stavať de facto to isté, len iným smerom,“ argumentuje minister. „To nie sú len záujmy Slovenska, keďže nám do štátneho rozpočtu plynie každoročne z prepravy plynu cca 400 mil. €, ale otázka, ako si Európska únia bude budovať svoju energetickú bezpečnosť, diverzifikáciu zdrojov aj trás, ktorými bude plyn tiecť.“

Slovensko podľa ministra komunikuje aj s nemeckou stranou, pričom ich pozícia má niekoľko parametrov:

– Nemecko oficiálne vyhlasuje, že je to komerčný projekt, tzn. že sú za ním firmy z Nemecka, OMV z Rakúska, Shell (britsko-holandská firma), ktoré sú hlavnými ťahúňmi projektu.
– Vzťahy medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou sú komplikované a napäté a sú tam riziká vyplývajúce z konfliktu, čo môže znamenať, že plyn z Ruska nebude nepretržite a plynulo dodávaný. Nemecko preto argumentuje, že potrebujeme do Európy nový plynovod, ktorý by obišiel toto rizikové územie.
– Nemecko vníma Rusko ako veľmi dôležitého partnera, s ktorým treba rozvíjať spoluprácu do budúcna.
– Nemecká strana ďalej tvrdí, že fungovanie plynovodu by nebolo v rozpore s 3. liberalizačným balíčkom, pretože plynovod je off shore a nemusí spĺňať všetky parametre, čo je už vec právneho pohľadu.

„V našich argumentoch poukazujeme na to, že treba riešiť situáciu medzi Ruskom a Ukrajinou, ale riešením nie je nový plynovod, skôr spoločné posúdenie, ako riešiť konflikt a nachádzať možnosti spolupráce, a že musíme nachádzať strategické, dlhodobé riešenia a nie takého rýchle a uponáhľané, ktoré idú v rozpore so stratégiou Európskej únie. Pomáhame Ukrajine, aby sa stabilizovala, aby to bola krajina so základmi ekonomiky. Príjmy z tranzitu plynu z Ruska predstavujú pre Ukrajinu vyše 2 mld. € ročne, a to by bol veľký výpadok. Tým pádom je to nelogická situácia, keď na jednej strane posielame miliardy eur z Európskej únie na Ukrajinu, a na druhej strane by sme ju oberali o viac ako 2 mld. € tým, že by sa plyn prepravoval inou trasou. Veríme, že naša pozícia má logiku. Podporilo nás Estónsko, Litva, Lotyšsko, aj krajiny V4. Naklonené nám sú Rumunsko a Belgicko. Chceme budúci týždeň poslať oficiálny list na pánov Maroša Šefčoviča, Jean-Claude Junckera, Donalda Tuska a v kópii jednotlivým ministrom pre energetiku Európskej únie. Chceme posunúť túto tému na summit EÚ, aby bola prediskutovaná aj na najvyššej úrovni.“

Podľa ministra Vazila Hudáka, keby plyn tiekol cez nemeckú vetvu, Slovensko by bez neho nezostalo: „Táto hrozba tu nie je, lebo sme napojení na prepravné vetvy najmä v Rakúsku, kde je dostatok plynu z Ruska, Nórska, Alžírska. Tu nie je dôvod dramatizovať situáciu. Mali by sme dosť plynu aj pre potreby Slovenska. Ale stratili by sme príjmy z tranzitu cez naše územie, znížila by sa naša dôležitá úloha z hľadiska stratégie pre európsku energetiku. Pre Ukrajinu by to bol zasa úder, pretože nestabilná Ukrajina znamená aj nestabilitu pre Európu aj Slovensko, lebo je to náš sused,“ dodal Vazil Hudák.

Komunikačné oddelenie
Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.