Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. októbra 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: Minister hospodárstva Pavol Pavlis rokoval v Moskve

BRATISLAVA 22. októbra –

Minister hospodárstva Pavol Pavlis dostal v Rusku verejný prísľub od rezortného kolegu, ruského ministra energetiky, že bude osobne intervenovať v spoločnosti Gazprom, aby sa dodávky plynu Ruska pre Slovensko obnovili na zmluvnú úroveň.

Minister hospodárstva Pavol Pavlis dnes rokoval v Moskve so svojim rezortným kolegom, ruským ministrom energetiky, Alexandrom Novakom o Dohode medzi Slovenskou republikou a Ruskou federáciou o dodávkach ropy a o dlhodobo znížených dodávkach plynu.

V prípade zmluvy a dodávkach ropy, ktorá ma nahradiť v súčasnosti platnú zmluvu, ktorej platnosť končí 31. 12. 2014 sa ministri vzájomne informovali, že zmluva bola na oboch stranách v medzirezortnom pripomienkovom konaní a po odsúhlasení jej znenia a po prerokovaní na úrovni vlád nič nebráni tomu, aby bola obomi stranami podpísaná. Ministri sa dohodli, že ju podpíšu 5. decembra 2014, pričom rusky minister Alexander Novak zdôraznil, že ruskej strane na uzatvorení zmluvy o dodávkach ropy a tranzite cez územie Slovenska záleží.

Druhou témou rokovania boli znížené dodávky plynu od spoločnosti Gazprom pre SPP, ktoré sú krátené od 5. septembra 2014. Krátenie dodávok sa pohybovalo od 3 % až po úroveň 50 %. Zástupca spoločnosti Gazprom, ktorý bol na rokovaní prítomný, ako aj rusky minister energetiky opätovne potvrdili, že Ruska federácia si napĺňa zásobníky plynu, a preto znížila spoločnosť Gazprom dodavky plynu pre SPP. Minister hospodárstva, Pavol Pavlis však zdôraznil, že je zodpovedný za chod hospodárstva v SR, že plyn, ktorý SPP nakupuje od spoločnosti Gazprom pokrýva potreby Slovenska. Zabezpečuje chod domácnosti, chránených odberateľov (školy, zdravotnícke zariadenia, zariadenia poskytujúce sociálne služby a pod.).

Slovensko očakáva z ruskej strany stanovisko, či a kedy budú tieto dodávky plynu obnovené na zmluvnú úroveň. Rusky minister energetiky dal verejný prísľub ministrovi hospodárstva Pavlovi Pavlisovi, že bude v najbližších dňoch osobne intervenovať u najvyššieho vedenia spoločnosti Gazprom, aby boli dodávky plynu pre Slovensko opäť na zmluvnej úrovni, pretože zmluvne podmienky sa majú dodržiavať.

V najbližších dňoch bude tiež pokračovať rokovanie vedenia SPP a Gazpromu.

Miriam Žiaková
hovorkyňa ministra hospodárstva SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Cena Dionýza Ilkoviča 2024: Nominujte výnimočných učiteľov a učiteľky, ktorí stoja za úspechmi mladých vedeckých talentov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.