Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. apríla 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: EP schválil nariadenie o znížení cla na ukrajinské výrobky

BRATISLAVA 23. apríla –

Účinnosť nariadenia č. 347/2014 o znížení ciel na ukrajinské výrobky platí od dnes 23. 4. 2014 do 1. 11. 2014. Toto zníženie bude presne kopírovať podobu, akú si už EÚ dohodla s Ukrajinou v rokoch 2007 až 2011 o dohode o voľnom obchode (DCFTA) ako súčasti Asociačnej dohody.

„MH SR počas rokovaní o DCFTA aktívne oslovilo slovenských výrobcov so žiadosťou o ich vyjadrenie k možným následkom novej dohody na ich ekonomické záujmy a následne predkladalo pripomienky SR na rokovaniach relevantných orgánov EÚ. Je teda zrejmé, že EÚ neposkytne Ukrajine nič viac, ako už bolo vynegociované a dohodnuté v minulosti za aktívnej účasti aj slovenských výrobcov“, pripomenul minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský.

Výška colnej sadzby pre konkrétnu položku colného sadzobníka je uvedená v prílohe nariadenia a určuje, či bude clo odstránené, znížené, alebo sa bude uplatňovať špecifické clo a kvantitatívne limity. Presné znižovanie ciel na konkrétne položky sa nachádza na webovej stránke Úradného vestníka EÚ http://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/HTML/?uri=OJ:JOL_2014_118_R_0001&from=EN.

Poskytnutie jednostranných obchodných preferencií zo strany EÚ je reakciou na udalosti ohrozujúce stabilitu a bezpečnosť Ukrajiny a sleduje cieľ pomoci ekonomike Ukrajiny. Ukrajina pri dovozoch do EÚ doposiaľ profitovala zo systému všeobecných preferencií (tzv. systém GSP), t.z. z nižších colných sadzieb ako sa vzťahujú na iné tretie krajiny. Po zavedení dočasných jednostranných preferencií celková úspora na cle pre ukrajinských exportérov na úrovni celej EÚ by mala dosiahnuť 487 mil. EUR za rok. Z hľadiska dovozov z Ukrajiny na Slovensko predstavovalo vybrané clo v roku 2013 len 1,8 mil. EUR.

Nie je vylúčený určitý nárast vývozov Ukrajiny, najmä v sektoroch, kde je Ukrajina konkurencieschopná ako sú chemický a oceliarsky priemysel. Výšku nárastov však v súčasnej dobe nie je možné odhadnúť. „Dôležité je povedať, že nariadenie obsahuje aj určité kontrolné, resp. ochranné mechanizmy, ktoré v prípade enormného nárastu dovozov z Ukrajiny do EÚ predstavujúcich vážnu hrozbu pre domáci priemysel EÚ, umožňujú opätovné zavadenie pôvodnej úrovne ciel“, zdôraznil minister T. Malatinský.

Pravdepodobnosť zvýšenia dovozov existuje aj pri poľnohospodárskych produktoch, v tomto prípade však dovoz bude obmedzený stanovenými colnými kvótami, čo znamená, že doviezť bez cla bude možné iba určitý objem poľnohospodárskych komodít. Pre ďalšie vyjadrenie k problematike agrokomodít odporúčame kontaktovať Ministerstvo pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja SR.

Stanislav Jurikovič
hovorca ministra hospodárstva SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Vykazovanie informácií o udržateľnosti podľa európskych štandardov stanovené už aj v slovenskej legislatíve

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.