Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. decembra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH SR: Boj proti dumpingovým cenám zo zahraničia

BRATISLAVA 13. decembra –

Slovenské predsedníctvo dosiahlo dôležitý úspech v boji proti dumpingovým cenám zo zahraničia

Slovenské predsedníctvo dosiahlo dôležitý prielom v otázke modernizácie nástrojov na ochranu obchodu pred nekalými praktikami. Výbor stálych predstaviteľov (Coreper) odsúhlasil spoločnú rokovaciu pozíciu členských štátov k tomuto návrhu, ktorý stagnoval v Rade približne dva roky.

Ide o dôležitý úspech nielen v rámci priorít slovenského predsedníctva v oblasti obchodu, ale aj v rámci priorít Európskej rady. Tá politicky vyzvala na dohodu do konca tohto roka.
„Je to významný prielom,“ povedal minister hospodárstva a predseda Rady Peter Žiga. „Naše nástroje na ochranu obchodu sa za viac než 15 rokov zásadne nezmenili, zatiaľ čo situácia na svetových trhoch sa zmenila dramaticky. Európa nemôže byť naivná a musí chrániť svoje záujmy, osobitne pokiaľ ide o dumping. Toto je zásadný krok k náležitému riešeniu, ktoré by pomohlo výrobcom v EÚ čeliť nekalej súťaži a praktikám,“ konštatoval.

S cieľom lepšie reagovať na nekalé obchodné praktiky navrhované nariadenie mení súčasné nariadenia o antidumpingových a antisubvenčných opatreniach. Účel týchto opatrení je chrániť výrobcov v EÚ pred ujmou spôsobenou nekalou súťažou a zabezpečiť tak voľný a spravodlivý obchod.

Navrhované nariadenie má cieľ predovšetkým zvýšiť transparentnosť a predvídateľnosť, ak ide o prijímanie dočasných antidumpingových a antisubvenčných opatrení (to zahŕňa obdobie štyroch týždňov po zverejnení informácií, počas ktorého sa dočasné clá ešte nebudú uplatňovať), umožniť začatie prešetrovaní bez oficiálnej žiadosti priemyslu v prípade hrozby odvetných opatrení zo strany tretích krajín, skrátiť obdobie prešetrovania, umožniť uloženie vyšších ciel v prípade narušení v súvislosti so surovinami a ak tieto suroviny vrátane energií predstavujú spolu viac ako 27 % výrobných nákladov alebo jednotlivo viac ako 7 %. Tým by sa umožnili obmedzené odchýlky od „pravidla nižšieho cla“ v EÚ, podľa ktorého clá nesmú byť vyššie, ako je nevyhnutné na zabránenie ujme pre odvetvie EÚ. Uloženie vyšších ciel bude vychádzať z cieľového zisku a bude podliehať aj skúške z hľadiska záujmov Únie. Nariadenie má tiež umožniť dovozcom, aby im boli vrátené clá vybrané počas preskúmania pri uplynutí platnosti v prípade, že opatrenia na ochranu obchodu sa nezachovávajú.

Ide o prvé zásadné preskúmanie nástrojov EÚ na ochranu obchodu od roku 1995. Komisia predložila v apríli 2013 návrh, ktorým sa existujúce nástroje modernizujú a zlepšuje sa ich fungovanie v prospech výrobcov, dovozcov a používateľov v EÚ. Európska rada vyzvala na svojom zasadnutí 20. a 21. októbra 2016 na dosiahnutie vyváženej dohody – mandátu – na pozícii Rady do konca roka 2016.

Na základe dohodnutého mandátu budú nasledovať rokovania s Európskym parlamentom.

Maroš Stano
Odbor komunikácie MH SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Sergej Loznica si v Košiciach prevezme Zlatú kameru

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.