Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. septembra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Zlaté časy hazardu sa končia

BRATISLAVA 21. septembra –

Vláda dnes schválila zákon o hazardných hrách z dielne ministerstva financií, ktorý výrazným spôsobom mení súčasné fungovanie hazardu na Slovensku. Hlavným cieľom je sprísnenie podmienok pri prevádzke hazardných hier a ochrana ľudí. Dôležitou zmenou je aj fakt, že poberatelia rôznych sociálnych dávok si už nezahrajú.

Cieľom novely je znížiť počet miest, na ktorých sa hazardné hry prevádzkujú. Od roku 2019 by tak mali automaty a „gambling“ zmiznúť napríklad z krčiem. Novela totiž presúva hazardné hry do herní a zvyšuje minimálny počet hracích zariadení pripadajúcich na jednu herňu zo súčasných 5 na 12 kusov.

Zákaz vstupu do herne osobám mladším ako 18 rokov, presun hazardu do herní, či sprísnenie podmienok pre podnikateľov v tejto oblasti. To je iba časť zmien, ktoré ministerstvo financií pripravilo v zákone o hazardných hrách. Túto oblasť vníma ministerstvo financií ako regulované odvetvie a neštandardný typ biznisu, ktorý ale nesmie žiadnym spôsobom ohrozovať ľudí. „Je pre nás prioritou, aby do herní nemali viac prístup deti, poberatelia rôznych sociálnych dávok, či patologickí hráči“, uviedol na margo zmien štátny tajomník rezortu financií Radko Kuruc.

Významnú úlohu pri kontrole dodržiavania nových pravidiel bude mať Finančné riaditeľstvo, ktoré bude mať všetky nástroje na kontrolu a sankcionovanie v tejto oblasti „Okrem štandardných postupov budú môcť zamestnanci finančného riaditeľstva vykonávať aj tzv. mystery shopping, teda kontrolu prevádzok pod utajenou identitou“, doplnil R. Kuruc.

Zákon tiež stanovuje prísnejšie pravidlá aj pre prevádzkovateľov online hazardných hier, konkrétne si berie na mušku čierny trh nelegálneho hazardu. Ide o subjekty bez licencie, ktoré jednak nemajú na svoju činnosť povolenie a zároveň ani neplatia na Slovensku dane. V týchto prípadoch je možné podľa zákona zneprístupniť stránku takéhoto prevádzkovateľa, resp. neumožniť platbu na jeho účet. Blokovanie nelegálnych prevádzkovateľov online hazardu je zavedené v sedemnástich krajinách EÚ a v Nórsku. O blokácii stránky bude rozhodovať súd.

Novela zavádza aj spravodlivejší systém prerozdelenia odvodov do rozpočtu obce z prevádzkovania hazardných hier. Novela zákona by mala začať platiť od budúceho roka, s tým, že pre zavedenie niektorých zmien poskytuje zákon prevádzkovateľom dlhšie časové

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Dve desiatky predajní Tesco prešli modernizáciou

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.