Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. novembra 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Zákon roka dostal zelenú

BRATISLAVA 20. novembra –

Poslanci národnej rady schválili zákon roka. Za návrh štátneho rozpočtu na budúci rok hlasovalo 80 z celkovo 135 prítomných zákonodarcov. Proti návrhu bolo 42 poslancov a 13 sa zdržalo. Schválený rozpočet na rok 2016 počíta s príjmami vo výške 14,277 mld. eur, výdavkami v sume 16,247 mld. eur. Schodok hospodárenia by tak mal dosiahnuť 1,97 mld. eur.

Schválený zákon o štátnom rozpočte a rozpočet verejnej správy je z pohľadu udržateľnosti verejných financií prelomový. Schodok verejných financií by sa v budúcom roku mal znížiť pod 2 %, a mal by tak byť jedným z najnižších v histórii Slovenska.
K predloženému návrhu prijali poslanci aj dva pozmeňujúce návrhy. Jedným sa dopĺňa uznesenie národnej rady k návrhu rozpočtu v oblasti zdravotníctva, ktorým národná rada žiada vládu, aby garantovala dostatok zdrojov v zdravotníctve v súvislosti s legislatívou prijímanou pre túto oblasť na prebiehajúcej schôdzi národnej rady. Okrem toho sa vytvára rezerva na zlepšený výber daní vo výške 150 mil. eur. O sto miliónov sa zvýši rezerva na významné investície.

Rozpočet zároveň nastoľuje cestu k vyrovnanému rozpočtu v roku 2018, čo sa prejaví aj na poklese verejného dlhu. Návrh rozpočtu na roky 2016 až 2018 je plánom zodpovedného hospodárenia plne v súlade s európskymi pravidlami.

„Tento rozpočet vyjadruje stabilitu vývoja našej ekonomiky. Ekonomiky, ktorej sa darí a ktorú pozitívne hodnotia aj medzinárodné inštitúcie“, uviedol minister financií Peter Kažimír. Okrem iných zhodnotila rozpočet pozitívne aj Európska komisia, podľa ktorej je plne v súlade s prísnymi pravidlami Paktu stability a rastu. Toto hodnotenie okrem Slovenska dostali iba 4 krajiny spomedzi 16 hodnotených. Sú to Nemecko, Holandsko, Luxembursko a Estónsko.

Do diskusie o zákone roka sa s vystúpením zapojila viac ako dvadsiatka poslancov a zhruba rovnaký počet zákonodarcov mal faktické poznámky.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Mesiac do zálohovania: Ako sme pripravení na vracanie plechoviek a PET fliaš späť do obchodov?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.