Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. januára 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Štát vlani hospodáril o takmer miliardu lepšie

BRATISLAVA 2. januára –

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu decembra 2016 schodok vo výške 980,3 mil. eur. Ide o najnižší schodok štátneho rozpočtu za posledných osem rokov. Deficit štátneho rozpočtu je podstatnou položkou ovplyvňujúcou hrubý verejný dlh, takže výsledok hospodárenia štátu výrazne pozitívne vplýva na hodnotu dlhu.

Výsledok hospodárenia je oproti schválenému rozpočtu (kde sa plánoval schodok vo výške 1 970 mil. eur), o 990,1 miliónov eur lepší (1,23 % HDP). Oproti skutočnosti za rok 2015 predstavuje toto hospodárenie medziročné zníženie hotovostného schodku ŠR o 952,3 mil. eur, resp. 49,3 %.

Príjmy štátneho rozpočtu v roku 2016 dosiahli výšku 14 275,9 mil. eur a výdavky výšku 15 256,2 mil. eur, čo predstavuje hotovostný schodok štátneho rozpočtu na úrovni 980,3 mil. eur.

Hotovostné plnenie daňových príjmov prekročilo rozpočtovanú úroveň, a to najmä u dane z príjmov právnických osôb. Aj ostatné príjmy štátneho rozpočtu vrátane dividend zaznamenali nárast.

Skutočne dosiahnuté výdavky štátneho rozpočtu predstavujú úsporu oproti schválenému rozpočtu. Tieto úspory boli zaznamenané naprieč všetkými výdavkovými kategóriami. Napr. v rámci štátneho rozpočtu došlo k úspore na transfere pre Sociálnu poisťovňu vo výške 269,7 mil. eur. Úspora pri platbe do rozpočtu EÚ predstavovala 91,9 mil. eur. Z pohľadu bilancie EÚ prostriedkov je možné konštatovať pozitívny vplyv na hotovostný schodok štátneho rozpočtu. Nižšie čerpanie EÚ prostriedkov viedlo aj k nižšiemu čerpaniu prostriedkov zo štátneho rozpočtu určených na spolufinancovanie spoločných projektov SR a EÚ vo výške 122,1 mil. eur. Ďalšie výdavky štátneho rozpočtu zaznamenali úsporu vo výške 101,3 mil. eur.

Rok 2016 bol z pohľadu riadenia štátneho dlhu veľmi úspešný. Opakovane sme sa dokázali financovať za záporné úrokové sadzby, to znamená, že investori nám platili za to, že nám môžu požičať peniaze. Priemerné úročenie štátneho dlhu sa tesne priblížilo k úrovni 2,5 % p.a. a dosiahlo najnižšiu úroveň v histórii Slovenskej republiky, pričom nové dlhopisy v hodnote 5 mld. eur sme dokázali v roku 2016 v priemere predať za 0,7 % p.a. V štátnom rozpočte sme tak v roku 2016 na správe štátneho dlhu usporili 16,1 mil. eur.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Víťazmi môžeme byť všetci. TIPOS vyzýva k slušnému fandeniu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.