Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. januára 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Slovensko zostáva aj naďalej spoľahlivou krajinou

BRATISLAVA 30. januára –

Ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) v piatok potvrdila dlhodobý rating úverovej spoľahlivosti Slovenska na úrovni A s pozitívnym výhľadom. Agentúra pritom nevylúčila, v prípade pozitívnych prekvapení, možnosť zvýšenia ratingu počas budúceho roka.

S&P vo svojom hodnotení očakáva zdravý ekonomický rast napriek externým rizikám, verí v pokračujúcu konsolidáciu verejných financií a domnieva sa, že verejný dlh kulminoval v roku 2014.

„Pre Slovensko je to dôležitá správa, ktorá nás zároveň uisťuje v tom, že sme na správnej ceste. Tohtoročný rozpočet je jedným z najvyrovnanejších v histórii a vytvára všetky predpoklady na dlhodobú udržateľnosť verejných financií. Teším sa, že našu prácu, po Európskej komisii, svojim ratingovým hodnotením ocenila aj Standard & Poor’s,” povedal minister financií Peter Kažimír v reakcii na piatkové hodnotenie ratingu.

Slovensko má v súčasnosti deviaty najlepší rating spomedzi 19 krajín používajúcich euro, deficit pod tromi percentami a dlh komfortne pod 60 percentami hrubého domáceho produktu, čo nás radí právom medzi premiantov v rámci celej Európskej únie.

Podľa S&P pozitívny výhľad znamená pravdepodobnosť jedna ku trom, že by sa rating Slovenska mohol zvýšiť v najbližších 18 mesiacoch. Udiať by sa tak mohlo za predpokladu, že fiškálna konsolidácia bude viesť k rýchlejšiemu než očakávanému poklesu potreby refinancovať sa, alebo k nižším nákladom na obsluhu štátneho dlhu. Rovnako by ratingu mohlo pomôcť zlepšenie kvality externých štatistík.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Na púť do Levoče vlakmi národného dopravcu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.