Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. mája 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Slovensko vyhralo arbitráž v spore s Achmeou

BRATISLAVA 23. mája –

Arbitrážny tribunál konštatoval, že koncept a implementácia verejného zdravotného poistenia je plne v rukách štátu. Zároveň uviedol, že tribunál nemá právo zasahovať do demokratického procesu suverénneho štátu a nemá právomoc rozhodovať o spore.
V medzinárodnom investičnom spore Achmea B.V. vs. Slovenská republika vydal arbitrážny tribunál rozhodnutie, ktorým definitívne uzavrel tento spor v prospech Slovenskej republiky.
V spore sa Holandská spoločnosť Achmea B.V., (akcionár poisťovne UNION zdravotná poisťovňa, a.s.) domáhala údajného porušenia dohody medzi Českou a Slovenskou Federatívnou Republikou a Holandským kráľovstvom o podpore a vzájomnej ochrane investícií. K porušeniu by údajne došlo realizáciou zámeru vytvorenia jednej zdravotnej poisťovne.
Ďalej Achmea B.V. namietala, že jej investície boli poškodené aj konaním 17 štátnych nemocníc pri rokovaní zmlúv o poskytovaní zdravotnej starostlivosti a vytváraním nestabilného prostredia v zdravotnom poistení. Konkrétnu sumu o ktorú Slovensko spoločnosť Achmea žalovala, mala byť konkretizovaná žalobcom v neskorších štádiách
Tribunál vo svojom rozhodnutí určil, že Achmea B.V. má zaplatiť Slovenskej republike právne náklady v celkovej výške 1,011 mil. eur ako aj všetky náklady tribunálu v celkovej výške cez 340 tis. eur.
Slovenská republika doteraz neprehrala ani jednu medzinárodnú arbitráž vzniknutú na základe medzinárodných investičných dohôd.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Slovákov poteší nový český prémiový ležiak Krušovice Bohém

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.