Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. novembra 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR : Slovensko opäť lídrom vo V4

BRATISLAVA 9. novembra –

Európska komisia (EK) zverejnila svoju pravidelnú jesennú prognózu, na základe ktorej bude hodnotený aj návrh rozpočtového plánu Slovenskej republiky. Zverejnené čísla potvrdzujú odhady Ministerstva financií SR (MF SR), ktoré v tomto roku počíta, rovnako ako EK s ekonomickým rastom Slovenska na úrovni 3,3%.

Slovensko je jedinou krajinou EÚ, kde sa očakáva výrazné zrýchľovanie rastu aj v nasledujúcich rokoch, a to na 3,8 % v roku 2018 a 4 % v roku 2019. Staneme sa tak opäť lídrom regiónu V4. Okrem nás dosiahnu štvorpercentý rast v roku 2019 iba dve ďalšie krajiny EÚ a to Rumunsko a Malta.

„Som rád, že Európska komisia má rovnakú optiku ako my a potvrdila naše očakávania. Patríme medzi krajiny so zdravými verejnými financiami a verím, že v tomto trende budeme pokračovať aj naďalej“, uviedol minister financií Peter Kažimír.

Deficit verejných financií v roku 2017 odhaduje EK v súlade s očakávaniami MF SR na úrovni 1,6 % HDP a v ďalšom roku by sa mal znížiť až na úroveň 1% HDP. V roku 2019 klesne deficit podľa komisie na 0,2 % HDP. MF SR predpokladá v roku 2019 deficit na úrovni 0,1% HDP.

„Naše verejné financie smerujú k vyrovnanému hospodáreniu. V roku 2020 by tak hodnota deficitu mala byť po prvýkrát v histórii na nule“, dodal P. Kažimír.

Dlh verejnej správy by sa mal dostať na konci roku 2018 pod hranicu 50 % HDP a EK vidí jeho hodnotu rovnako ako MF SR na úrovni 49,9 % HDP. V 2019 by mal verejný dlh atakovať hranicu 47,2 % HDP, lepšie ako očakáva MF SR. Dlh tak klesne výraznejšie pod požadovanú hodnotou Paktu stability a rastu vo výške 60 % HDP a priemerný dlh eurozóny, ktorý EK odhaduje na 85,2 % HDP v roku 2018. Nižší dlh ako SR budú mať iba 4 krajiny eurozóny a 9 krajín EÚ.

Zohľadňujúc aktuálne predpoklady prognózy EK by sa Slovensko malo opätovne zaradiť do skupiny krajín, ktoré plnia kritériá stability a rastu, čo definitívne potvrdí hodnotenie EK budúci týždeň.

Tlačový odbor

Ministerstvo financií SR

K téme

Slovensko má problém s obezitou, upozorňuje na to aj Kaufland Slovákov poteší nový český prémiový ležiak Krušovice Bohém

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.