Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. júna 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Slovensko dosahuje podľa misie MMF dobré výsledky

BRATISLAVA 17. júna –

Po dvojtýždňovej misii na Slovensku predstavil Medzinárodný menový fond svoju správu o vývoji ekonomiky. Predstavitelia misie MMF konštatovali, že dynamika hospodárskeho rastu na Slovensku sa bude zrýchľovať a jeho štruktúra bude vyvážená.
Závery misie MMF potvrdili zrýchlenie ekonomického rastu na Slovensku, ktorý je jedným z najdynamickejších v Európe. Očakáva sa, že nárast domácej spotreby po dvoch rokoch poklesu a zlepšujúce sa podmienky obchodných partnerov Slovenska povedú k rastu na úrovni takmer 2,5% v roku 2014 a 3% v strednodobom výhľade.
„Môžem vyjadriť radosť, že informácie MMF sa zhodujú s našou makroekonomickou prognózou, a že naše videnie lepšej budúcnosti Slovenska je podobné. Taktiež ma teší, že MMF uznáva výsledky ozdravovania verejných financií, ktoré sme dosiahli v posledných dvoch rokoch,“ uviedol minister financií Peter Kažimír.
Nedávny nárast domáceho dopytu by mal podľa záverov misie posilniť dôveru a vyvolať ďalšie investície, pričom priaznivé bude aj pôsobenie zdravého bankového sektora. Existuje však aj riziko, že ak sa geopolitické napätie medzi Ruskom a Ukrajinou zintenzívni, Slovensko môže byť zasiahnuté šokmi z dodávok energií.
„Môžeme potvrdiť silný záväzok plniť fiškálne ciele. Aj napriek značnému pokroku ale výzvy vo fiškálnej politike pretrvávajú. Od roku 2009 sa deficit znížil o približne 5 percentuálnych bodov na 2,8% HDP v roku 2013 – pod hranicu, ktorá vyraďuje krajinu z procedúry nadmerného deficitu v EÚ. Dlh SR je pod kontrolou a trhové podmienky umožnili splatnosť na nižších úrokových sadzbách,“ uviedol šéf misie MMF na Slovensku James John.
Hlavnou prioritou by malo byť do budúcnosti posilnenie príjmov s cieľom zníženia rizík z nadmerného spoliehania sa na znižovanie výdavkov.

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=700

Tlačový odbor
Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb

Odporúčané články

Zdieľaná ekonomika má stúpajúci potenciál a je prioritou ju podporovať Hantuchová finišuje v príprave na ČSOB Bratislava Marathon, v jej štafete bude viacero známych ľudí

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

Odporúčame

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...