Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. mája 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Slovensko by malo patriť medzi premiantov Európskej únie

BRATISLAVA 5. mája –

Deficit verejnej správy by mal zostať pod hranicou 3% aj v rokoch 2014 a 2015. To znamená, že naša krajina splnila všetky kritériá a v júni by sme mali vystúpiť z procedúry nadmerného deficitu. Tento krok nás zaradí medzi najzodpovednejšie hospodáriace krajiny európskej únie. Vyplýva to z prognózy, ktorú dnes zverejnila Európska komisia.

Slovensko už viac nebude patriť medzi európskych hriešnikov. Opatrenia, ktoré vláda prijíma, prinášajú svoje výsledky. „Dostali sme z Európy vysvedčenie, výborné vysvedčenie. Splnili sme všetky požiadavky pre ukončenie procedúry nadmerného deficitu,“ uviedol minister financií Peter Kažimír.

Vláda v ostatných mesiacoch zlepšila fungovanie štátu a došlo k stabilizácii verejných financií. „Dôležité ale je, že sme verejne financie stabilizovali aj do budúcnosti a to udržateľným spôsobom, keď EK predpokladá, že pod troma percentami skončia verejne financie aj v tomto a budúcom roku,“ dodal Peter

Podľa európskej komisie sme tak vlani zlepšili hospodárenie štátu a dosiahli sme deficit pod troma percentami. Európska komisia konštatovala aj výraznú štrukturálnu konsolidáciu v minulom roku. Štrukturálny deficit klesol o polovicu, dlhodobo sme tak zlepšili verejné financie o 2 % HDP. Zlepšenie dlhodobej udržateľnosti potvrdila minulý týždeň aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

Pozitívnou správou je aj vyvážený hospodársky rast, ktorý zrýchli na 2,2% v tomto roku a v budúcom má dosiahnuť 3,1%. K rastu bude vyvážene prispievať zahraničný dopyt, ale aj domáca spotreba, ktorá v posledných štyroch rokoch klesala. Disponibilné príjmy domácností v tomto aj budúcom roku budú rásť.

Komisia predpokladá aj rast zamestnanosti v tomto aj v budúcom roku. Zatiaľ čo tento rok by mal počet zamestnaných narásť o 0,5%, v roku 2015 by to malo byť o 0,6%.

S tým súvisí aj postupný pokles nezamestnanosti, z minuloročných 14,2% na tohtoročných 13,6%. V budúcom roku by mala nezamestnanosť klesnúť pod 13 %.

Pokračovať bude aj nízky rast cien. V tomto roku by mala byť inflácia na úrovni 0,4% a v budúcom roku sa rast podľa komisie zvýši na 1,6%.

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=686

Tlačový odbor
Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Vedenie českého ASBIS-u preberá Andrej Buchamer

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.