Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. septembra 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Reálne mzdy porastú najrýchlejšie za posledných 7 rokov

BRATISLAVA 18. septembra –

Reálne mzdy porastú tento rok najrýchlejšie za posledných 7 rokov

Pozitívny trend slovenskej ekonomiky pokračuje. Podľa najnovšej makroekonomickej prognózy by malo naše hospodárstvo tento rok narásť o 2,4 % a v budúcom roku o 2,6 %. Dobré správy prináša aj trh práce a vývoj cien tovarov a služieb.
Rast ekonomiky je ťahaný najmä lepším vývojom spotreby a investícií v prvom polroku než aký bol očakávaný. „Hlavnými faktormi za optimistickými vyhliadkami spotreby domácností sú rast reálnych miezd a pokračujúce oživovanie zamestnanosti. Už prvý polrok priniesol výrazný rast zamestnanosti a očakávame, že tento trend bude pokračovať. Celkovo by tento rok mohol stúpnuť počet pracujúcich o 22 tisíc osôb“, uviedol minister financií Peter Kažimír.

Reálne mzdy budú rásť najrýchlejšie od roku 2007 a to o 4,1 %. Z pohľadu sektorovej štruktúry by mali rast pocítiť najmä zamestnanci v priemysle a trhových službách. Dôvodom je najmä nízky rast cien, ktorý bude najpomalší od vzniku Slovenskej republiky. Medziročný rast spotrebiteľských cien sa bude pohybovať na úrovni len 0,1 %. Pozorovať môžeme najmä výrazné zlacnenie potravín, mierny pokles regulovaných cien a slabý rast čistej inflácie. V poslednom kvartáli by sa tempo inflácie mohlo mierne zrýchliť.

Pozitívny vývoj ekonomiky bude pokračovať aj v budúcom roku, kedy by mal rast dosiahnuť 2,6% HDP. Prognózu rastu na rok 2015 ovplyvňujú horšie vyhliadky zahraničného dopytu ako aj pokles vládnej spotreby.

Prognózu spolu s komentárom nájdete na týchto linkách:

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=9736

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=9737

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami IKEA Slovensko zamestnala už 11 utečencov, snaží sa búrať predsudky a podporovať empatiu v spoločnosti

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.