Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. decembra 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Priebežné plnenie štátneho rozpočtu

BRATISLAVA 2. decembra (SITA) –

Za 11 mesiacov výrazne nižšie výdavky a vyššie príjmy

Deficit štátneho rozpočtu sa ku koncu novembra podarilo znížiť oproti minulému roku o 780,5 mil. eur, teda o viac ako 28 percent. Štátny rozpočet dosiahol schodok vo výške 1,963 mld. eur. Plnenie rozpočtu je tak na úrovni 64 percent, čo znamená, že sa vyvíja lepšie, ako bolo naplánované. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka boli výdavky štátneho rozpočtu o 695,8 mil. eur nižšie, naopak príjmy sa zvýšili o 84,7 mil. eur. Plnenie rozpočtu je tak na úrovni 64 percent, čo znamená, že sa vyvíja lepšie, ako bolo naplánované.

Za poklesom výdavkov štátneho rozpočtu stojí najmä pokles výdavkov na bežné transfery, ktoré sa medziročne znížili o 612,3 mil. eur. V rámci tejto položky došlo k medziročnému poklesu výdavkov na obsluhu štátneho dlhu o 100,1 mil. eur, čo čiastočne súvisí s uskutočnením výplaty diskontu štátneho dlhopisu vo výške 261,1 mil. eur v máji minulého roka. Kapitálové výdavky sú nižšie o 135,3 mil. eur.

V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu EÚ taktiež došlo k medziročnému poklesu ich čerpania, a to pri EÚ fondoch o 23,4 mil. eur (-1,7 %), s čím súvisí aj pokles potreby zdrojov spolufinancovania o 31,9 mil. eur (-10,9 %). Platba do rozpočtu EÚ zaznamenala medziročný nárast, a to o 96,4 mil. eur (+16,6 %), a to hlavne z dôvodu prijatia noviel rozpočtu Európskej únie, ktoré upravujú celkový objem rozpočtu EÚ v roku 2013 a úhrada záväzku za rok 2012 vo výške 19,6 mil. eur v januári roku 2013.

Výber daní sa v porovnaní s minulým rokom zlepšil o 6,1 percenta, v absolútnom vyjadrení nárast daňových príjmov predstavoval viac ako 472 mil. eur. Pozitívny vývoj bol zaznamenaný u dane z pridanej hodnoty (+311,4 mil. eur), u dane z príjmov právnických osôb (+200,4 mil. eur), u dane z príjmov vyberanej zrážkou (+6,7 mil. eur). Naopak negatívny vývoj bol zaznamenaný u spotrebných daní (-13,4 mil. eur), u dane z príjmov fyzických osôb (-11,0 mil. eur), u dane z emisných kvót (-18,7 mil. eur) a u dane z medzinárodného obchodu a transakcií (-2,9 mil. eur).

Príjmy z rozpočtu EÚ zaznamenali medziročný pokles o 556,2 mil. eur. Tento výpadok bol čiastočne kompenzovaný medziročným nárastom ostatných príjmov štátneho rozpočtu o 138,8 mil. eur. V rámci medziročného porovnania došlo k nárastu príjmov z dividend o 29,6 mil. eur.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Zhodnocujte svoje peniaze ešte výhodnejšie s výnosom až dvakrát ročne

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.