Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. septembra 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Potraviny pre chudobných budú uznané ako daňové výdavky

BRATISLAVA 16. septembra –

Obstarávacia cena potravín, ktoré obchodníci darujú Potravinovej banke Slovenska, bude po novom uznaná ako daňový výdavok. Vyplýva to z novely zákona o dani z príjmov, ktorú pripravilo Ministerstvo financií SR. V súčasnosti o nej rokuje Národná rada SR.
Zásoby tovaru, ktoré majú stanovenú dobu exspirácie, možno podľa novely zákona o dani z príjmov zahrnúť do daňových výdavkov pri ich vyradení z dôvodu uplynutia tejto doby až vtedy, ak obchodníci preukážu, že pred uplynutím doby exspirácie postupne znižovali ich cenu. Postupné znižovanie ceny potravín bude možné po novom nahradiť ich bezodplatným odovzdaním Potravinovej banke Slovenska.
V takom prípade si obstarávaciu cenu darovaných potravín budú môcť obchodníci uplatniť ako daňový výdavok, čo následne zníži ich daňovú povinnosť. „Rozhodli sme sa umožniť firmám darovať potraviny na charitu a zvýhodniť takéto darovanie, keďže tým zároveň zabraňujeme plytvaniu potravinami. Firmy tieto potraviny nebudú musieť spaľovať a chudobní ľudia z nich budú mať úžitok,“ povedal štátny tajomník MF SR Radko Kuruc.
Po nadobudnutí účinnosti novej úpravy v zákone o dani z príjmov sa bude uplatňovať jednotné daňové zaobchádzanie aj z hľadiska DPH. Ak po 1. 1. 2015 platiteľ dodá potraviny Potravinovej banke Slovenska bezodplatne pri súčasnom splnení podmienok stanovených zákonom o DPH, nebude toto dodanie podliehať DPH.
Po schválení zákona o dani z príjmov parlamentom vydá finančná správa usmernenie, ktoré by malo detailne upraviť jednotný prístup v tejto oblasti z hľadiska zákona o dani z príjmov aj zákona o DPH.

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=725

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Na podvýživu umiera až 20 % pacientov s onkologickým ochorením

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.