Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. mája 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Posledný rozpočet EÚ s plnou účasťou Veľkej Británie

BRATISLAVA 31. mája –

Európska komisia (EK) včera zverejnila návrh rozpočtu EÚ na rok 2018 – posledný, na ktorom sa bude plne podieľať aj Veľká Británia (VB). Oproti roku 2017 odhaduje EK zrýchlenie využívania eurofondov. Do spoločného rozpočtu prispejú v roku 2018 najviac Nemecko, Francúzsko, VB a Taliansko.

V budúcom roku chce EK uzavrieť kontrakty vo výške 160,6 mld. EUR, čo je oproti roku 2017 nárast o 1,4 %. Na úroveň 145,5 mld. EUR sa zvýšia aj platby rozpočtu EÚ (nárast o 8,1 %). Za najväčšieho skokana možno považovať politiku súdržnosti (podpora menej vyspelých regiónov a členských štátov EÚ), kde sa očakáva nárast až o 9,6 mld. EUR (25,7 %) najmä kvôli zrýchleniu využívania eurofondov z programového obdobia 2014 až 2020. V rozpočte EÚ bude teda podľa návrhu Komisie dostatok prostriedkov na financovanie rôznych investičných projektov naprieč celou EÚ, vrátane tých slovenských.

Na riešenie dôsledkov migrácie navrhuje EK nižší rozpočet oproti roku 2017, pričom ťažisko sa presúva k posilneniu agentúr EÚ v oblasti ochrany vonkajších hraníc a vnútornej bezpečnosti. Dostatok prostriedkov bude aj na populárne programy EÚ ako sú Erasmus+ (nárast o 13,1 %), resp. vedu a výskum (nárast o 6,4 %).

Až 87 % príjmov rozpočtu EÚ tvoria príspevky z národných rozpočtov členských štátov a 13% príjmy z výberu cla resp. iné príjmy (pokuty za porušovanie hospodárskej súťaže, napr. aktuálne medializovaná pokuta EK voči Facebook-u).

Rok 2018 bude výnimočný tým, že pôjde o posledný rozpočet EÚ, na ktorom sa bude plne podieľať aj VB. Po vypršaní dvojročnej lehoty po aktivovaní čl. 50 zo strany VB, t.j. po 29.3.2019, sa zastavia príspevky VB do rozpočtu EÚ.

Slovensko tiež na budúci rok prispeje v porovnaní s rokom 2017 viac, pretože sa prostredníctvom rýchlejšieho hospodárskeho rastu zvyšuje váha SR na celkovom európskom hospodárstve. Z každej miliardy výdavkov rozpočtu EÚ financuje SR 57 miliónov EUR, čo znamená, že v roku 2018 prispeje Slovensko sumou 820 mil. EUR. Je to však suma, ktorá je výrazne nižšia ako odhadované príjmy SR z rozpočtu EÚ za rok 2018.

Návrh bude ďalej prerokovaný členskými štátmi v Rade EÚ ako aj poslancami Európskeho parlamentu a sú to tieto dve inštitúcie, ktoré sa na finálnej podobe rozpočtu EÚ musia dohodnúť.

Viac informácií nájdete tu: http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=11442

Tlačový odbor

Ministerstvo financií SR

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Enterprise Investors podporia dynamický rast spoločnosti Sescom

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.